Yeldeğirmeni sakini kadınlar erkek şiddetine karşı yürüdü

Kadıköy’ün Yeldeğirmeni Mahallesi sakini kadınlar, hemcinslerine dönük erkek şiddeti ve iktidarın İstanbul Sözleşmesi’nden çıkma çabalarına karşı yürüdü.

Yeldeğirmeni sakini kadınlar erkek şiddetine karşı yürüdü
12 Eylül 2020 Cumartesi 19:46

banner255

Kadına yönelik şiddet her geçen gün artarken AKP iktidarının kadınları şiddetten koruyan en önemli metin olma özelliği taşıyan İstanbul Sözleşmesi’nden çıkmayı gündemine almasına yönelik tepkiler dinmiyor. İstanbul Kadıköy’e bağlı Yeldeğirmeni Mahallesi sakini kadınlar, hemcinslerini hedef alan şiddet ve taciz ile birlikte sözleşmeden çıkmak isteyen AKP iktidarına yönelik tepkilerini gerçekleştirdikleri yürüyüşle gösterdi.

 

Mahallelerindeki Ali İsmail Korkmaz Parkı’nda bir araya gelen kadınlar, ellerinde "Göçmen kadınlara şiddete hayır", "Mahallemizde tacize şiddete hayır", "Şiddeti izleme müdahale et engelle", "6284'ü uygula" ve "Dayanışma yaşatır" yazılı dövizlerle Doğatepe Sokağı’na kadar yürüdü.

 

Tepkilerini yine attıkları "Jin, jiyan, azadî", "Kadın cinayetleri politiktir", "Hayır, hayır demektir", "Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz" sloganları ile gösteren kadınlar adına yürüyüş sonrası açıklamayı Nuray Büyükdağ yaptı.

 

Büyükdağ, yaptığı açıklamada "Evin içinde çocuklara ve kadınlara şiddet uygulayan kimi zaman eşimiz, babamız olan erkeklere, sokaklarda oturdukları kahvelerde gözleriyle, dilleriyle, fırsat bulurlarsa elleriyle taciz etmek için fırsat kollayan, kimi zaman komşumuz olan erkeklere, kadınların göçmenlik, yoksulluk, işsizlik gibi tüm dezavantajlarını şiddet, taciz ve sömürü için fırsata çevirme yollarını arayan kimi zaman patronumuz olan fırsatçı erkeklere, kadınlar, çocuklar, LGBTi+lar, hayvanlar, canlılar, doğamız, mahallemiz ve kentimiz sizin malınız, mülkünüz değil" diye konuştu.

 

'YASALAR HAYATA GEÇİRİLSİN'

 

Her türlü erkek şiddetini önlemenin kamu otoritelerinin sorumluluğunda olduğunu söyleyen Büyükdağ, kamu otoritelerinin şiddeti görmezden gelen, hatta onay veren tutumlarını kabul etmediklerini ifade eti. 

 

Başta İstanbul Sözleşmesi olmak üzere erkek şiddetini önleyecek tüm yasalar ve yaptırımların hayata geçirilmesini istediklerini belirten Büyükdağ, “Kadınlar olarak can güvenliğimizi koruyacak olan İstanbul Sözleşmesi uygulanmalıdır. Kamu otoriteleri erkek şiddetinin karşısında tereddütsüz yer almalıdır" diye seslendi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.