Taksim'de Feminist Gece Yürüyüşü öncesi kurulan barikat kadınlar tarafından yıkıldı

Yasaklara rağmen 20. Feminist Gece Yürüyüşü'nde bir araya gelme mesajını veren kadınlar ve LGBTİ+lar polisin kurduğu barikatları yıktı.

Taksim'de Feminist Gece Yürüyüşü öncesi kurulan barikat kadınlar tarafından yıkıldı
08 Mart 2022 Salı 21:17

Taksim'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla saat 19:30'da yapılacak olan Feminist Gece Yürüyüşü'ne katılmak üzere Kadıköy'den gelmek isteyen gruptan 20 kişi gözaltına alındı.

Kadınlar tüm engellemelere rağmen Sıraselviler Caddesi'nde bir araya gelerek Feminist Gece Yürüyüşü'nü yapacaklarını söyledi. 

Öte yandan Cihangir'in tüm sokakları polis tarafından tutuldu.

YÜRÜYÜŞ GERÇEKLEŞECEK

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolasıyla Taksim Sıraselviler Caddesinde 20'inci Feminist Gece Yürüyüşü kadınlar ve LGBTİ+ların katılımıyla gerçekleşecek. 

20'inci yılında birkez daha eşitlik ve özgürlük için yürüyecek olan kadınlar ve LGBTİ+lar, yoksulluğa ve gelir eşitsizliğine de dikkat çekecek. 

İstanbul Valiliği'nin 20’inci Feminist Gece Yürüyüşü’ne saatler kala Beyoğlu’nda yapılacak toplantı, yürüyüş ve açıklamaların yasaklandığını açıklamasına rağmen yüzlerce yurttaş Sıraselviler Caddesi'ne ulaşmak için direnç gösterdi.

Çukurçeşme sokağında bulunan kolluk kuvvetleri, Sıraselviler Caddesi'ne çıkmak isteyen kadınlara engel oldu. İstiklal Caddesi'ne ve yürüyüşün yapılacağı caddeye çıkan tüm sokaklar barikatlarla kapatıldı. Kolluk, kadınların ve LGBTİ+ların geçişine izin vermedi.

Mor Mekan'da bir araya gelen kadınların etrafı abluka altına alındı.

"Onlar gidecek biz kalacağız" sloganıyla Taksim'de ara sokakta bir araya gelen kadın ve LGBTİ+lar, Feminist dünya kurmadan, haklarını almadan Feminist isyanın bitmeyeceğini söyledi. Eşitlik ve özgürlük isteyerek hep bir ağızdan haykıran kitle, sokakları ve meydanları terk etmeyeceklerini vurguladı.

Sıraselviler Caddesin'e doğru yürüyüşe geçen kadınların önünü polis kapattı. Barikatı aç diye slogan atan kadınlar, öldürülen kadınların isimlerini okuyarak "Burada" diye bağırdı.

Kitle hep bir ağzından Kadın ve Trans cinayetlerinin politik olduğunu haykırdı.

BİBER GAZIYLA MÜDAHALE

Yürüyüşe geçmek isteyen kadınlar polisin biber gazlı müdahalesiyle karşılaştı.

'FEMİNİST İSYAN' PANKARTI ASILDI

Cihangir'de binlerce kadın ve LGBTİ+, "Feminist İsyan" yazılı pankartı binanın duvarına astı. Feminist İsyan denilerek sokaklarda isyanın bitmeyeceği vurgulanıyor.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.