'İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmiyoruz hayatı durduruyoruz!'

Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çıkma kararını protesto eden kadın ve LGBTİ+'lar Taksim'de bir araya geliyor.

'İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmiyoruz hayatı durduruyoruz!'
01 Temmuz 2021 Perşembe 18:32

banner255

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gece yarısı kararnamesi ile İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesini protesto eden kadın ve LGBTİ+'lar, İstanbul Taksim Tünel Meydanı'nda bir araya gelmeye başladı. 

Saat 19:00'da başlayacak eylem dakikalar kala bir araya gelenler, "Korkmuyoruz, susmuyoruz, itaat etmiyoruz!" sloganlarıyla İstiklal Caddesi'nde toplandı. 

Eylem de, "Yasalar sokakta yazılır" , "Hangi duvarlar yıkılmaz biz istemesek" dövizleri taşınarak sözleşmenin kaldırılmasına ıslık, zılgıtlarla protesto edildi.

"İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararı yok hükmündedir" diye hep bir ağzından haykıran kadın ve LGBTİ+lar, hakları ve hayatları için sokaklarda mücadele edeceklerini vurguladı.

'BURADA!'

Katledilen kadınların isimlerinin okunduğu eylemde, "Burada" diye haykıran kitle, kadın katliamlarının tesadüf olmadığını söyledi. "Kutsal aile"nin içinde şiddet ve istismarın olduğuna dikkat çeken kadınlar, erkek devlet şiddetinin son bulması yönünde çağrıda bulundu. İktidarın, kadınları şiddet karşısında çaresiz bıraktığını ifade eden kadınlar, şiddete uğrayan kadın ve LGBTİ+'lara ses olacaklarını söyledi ve sokaklardan, mücadeleden ayrılmayacaklarını yineledi.

Barikatları aşan kadın ve LGBTİ+lar İstiklal Caddesi'nde yürüyüşe başladı.

POLİS MÜDAHALESİ

İlk barikatı aşmayan kadınlar İstiklal Caddesi'ne doğru yürüyüşünü gerçekleştirirken ikinci barikat ile karşılaştı. Barikatların kaldırılmasını söyleyen kadınlar, "Bu daha başlangıç mücadeleye devam" sloganları ile barikatlara yüklendi. 

Polis, kadınlara çok sayıda biber gazı ve plastik mermi ile saldırdı. 

ALANDA BEKLEYİŞ DEVAM EDİYOR

Polis müdahalesine rağmen alanda bekleyişini sürdüren kadın ve LGBTİ+'lar, "Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz" sloganları ile polisin saldırısına karşılık verdi. 

BASIN AÇIKLAMASI OKUNDU

Polis müdahalesine rağmen basın açıklamasını okuyan kadınlar ve LGBTİ+'lar, "Siz bizi yasaklayamazsınız" ifadeleri ön plana çıktı. 

KİTLE KARAKÖY'E YÜRÜYÜŞ YAPTI

Karaköy'de yoğun polis ablukasına rağmen bir araya gelen kadın ve LGBTİ+'lar, her günü 1 Temmuz gibi sokaklarda sürdüreceklerinin altını çizdi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.