HDP'li vekilden hükümete 'kadına şiddet' önergesi

'Toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadına yönelik şiddetle mücadele konularında erkeklere yönelik, farkındalık eğitim programlarının düzenlenmesi amacıyla yapılan çalışmalar nelerdir?'

HDP'li vekilden hükümete 'kadına şiddet' önergesi
06 Mart 2020 Cuma 13:24

banner255

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Feleknas Uca, 8 Mart yaklaşırken kadına yönelik şiddetin artmasına ilişkin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

Amerika’da bir grup kadın işçinin 8 Mart 1857’de “eşit işe eşit ücret”, “günde sekiz saat çalışma ve doğum izni” talepleriyle başlattıkları mücadelede hakları uğruna can verdiklerini hatırlatan HDP’li Uca, günümüzde ise 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün kadın sorunlarının özünde toplumsal cinsiyet eşitsizliğinden olduğu, kadınlara karşı her türlü ayrımcılığın ortadan kaldırılması ve kadına yönelik şiddete son verilmesi gerektiğinin dillendirildiği bir gün olmaya devam ettiğini belirtti.

“Ancak tüm bu çabalara rağmen hem dünyada hem de Türkiye’de kadına karşı şiddet, toplumsal cinsiyet eşitsizliği giderek artmaktadır. Türkiye’de kadına yönelik şiddeti artıran etkenlerin başında yasaların ve Türkiye’nin bağlı bulunduğu uluslararası sözleşmelerin uygulanmaması gelmektedir. Kadına yönelik ve aile içi şiddetle mücadele amacıyla hazırlanan İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı Yasa’nın uygulanmaması her yıl yüzlerce kadının erkekler tarafından katledilmesinin önlenmesini engellemektedir” diyen Uca,  Türkiye’nin taraf olduğu İstanbul Sözleşmesi’nin, şiddet eylemlerinin gereken özeni göstererek önlenmesini, soruşturulmasını, cezalandırılmasını sağlamak üzere gerekli hukuki ve diğer tedbirleri almayı yükümlü kıldığını vurguladı.

“Ancak hakimlerin “haksız tahrik” ve “iyi hal” indirimi uygulayarak, kadınlar aleyhine kararlar verdiğine tanık olmaktayız. İstanbul Sözleşmesi’nin yükümlülüklerini yerine getirmek, kadına yönelik şiddeti önlemek, kadın ve çocukların yaşam hakkını korumak için 6284 Sayılı Kanun’un etkin şekilde hayata geçirilmesi büyük bir önem taşımaktadır” diyerek yargıda kadına ilişkin davalardaki duruma dikkat çeken HDP Milletvekili Uca, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, şu soruları yöneltti:

‘İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’Nİ UYGULAYACAK MISINIZ?’

“1-Son beş yılda kaç kadın erkek şiddeti sonucu hayatını kaybetmiştir? Katledilen kadınların kaç tanesi 6284 Sayılı Kanun ile korunmaktaydı?

2-İstanbul Sözleşmesi’ni ilk imzalayan ülke olan Türkiye, kadına yönelik şiddet olaylarında Avrupa’da ilk sırada yer almaktadır. Bu durum da İstanbul Sözleşmesi’nin etkin bir biçimde uygulanmadığını göstermektedir. İstanbul Sözleşmesi’nin etkin bir biçimde uygulanmasına ilişkin bir çalışmanız bulunmakta mıdır?

3-Hakimlerin kadınlar aleyhine tahrik ya da iyi hal indirimi uygulamalarını engellemek için İstanbul Sözleşmesi’nin tarafınıza yüklemiş olduğu görev gereği hukuki düzenlemeler yapmak amacıyla başlatmış olduğunuz bir çalışmanız bulunmakta mıdır?

4-Türkiye’de kadına yönelik şiddet üzerine yapılan araştırmalara baktığımızda, şiddete uğrayan kadınların nasıl yardım alması gerektiği konusunda bilgi sahibi olmadığını görmekteyiz. Bu çerçevede, kadınları bilinçlendirmeye yönelik bir çalışmanız bulunmakta mıdır?

5-Kadınların uğradığı erkek şiddetine karşı çaresiz kalmalarındaki etkenlerden biri de şiddet mağduru kadınların ekonomik özgürlüğe sahip olmamalarıdır. Bu kapsamda kadınların istihdamına yönelik başlatmış olduğunuz bir çalışma bulunmakta mıdır?

6-Toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadına yönelik şiddetle mücadele konularında erkeklere yönelik, farkındalık yaratma ve zihinsel dönüşüm sağlama amaçlı eğitim programlarının düzenlenmesi amacıyla yapılan çalışmalar nelerdir?”


Kaynak: Artı Gerçek

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.