CHP'li Nazlıaka: Kadının emeğini yok sayanlara haykırıyoruz; her kadın emekçidir

'Bizim baharımız, 8 Mart'larda alanları dolduran kadınların yan yana gelmesiyle başlar.'

CHP'li Nazlıaka: Kadının emeğini yok sayanlara haykırıyoruz; her kadın emekçidir
08 Mart 2021 Pazartesi 14:14

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, "Kadının emeğini yok sayanlara haykırıyoruz; her kadın emekçidir! Emek biziz. Umut biziz. Mücadele biziz. Halk biziz. Halkın iktidarını da bizler kuracağız" dedi.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla 81 ildeki CHP Kadın Kolları eş zamanlı olarak basın toplantısı yaptı. Nazlıaka da İstanbul'da CHP Kadın Kolları MYK'sı ile birlikte CHP İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı Yeşim Ağırman, İl Kadın Kolları yöneticileri ve partili kadınlarla bir araya geldi. Kadın Kolları Genel Başkanı Nazlıaka, "Bugün bizler, yerkürenin bütün kadınları, dayanışma içinde haklarımızı haykıracağız. Bizim için 8 Mart, sadece eşit ve özgür bir geleceğin iradesi değil, aynı zamanda hak mücadelesi veren tüm kadınlara saygı duruşudur" dedi.

'HER SOKAKTA, MAHALLEDE, İLÇEDE, ŞEHİRDE SESİMİZ DAHA GÜR ÇIKIYOR'

Kadınların tarih boyunca tüm toplumsal mücadelelerin en ön saflarında yer aldığını anlatan Nazlıaka şunları söyledi:

"Sahip olduğumuz her hakta, edindiğimiz her kazanımda o cesur kadınların payı vardır. Bundan 164 yıl önce, ABD’de çalışan 40 bin dokuma işçisi kadın, kendilerine dayatılan ayrımcılığı reddetti. Binlerce işçi kadın, çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve eşit işe eşit ücret talebi ile grev yaptı. Fabrika kapıları üzerlerine kilitlendi. O sırada çıkan yangında, kapı önüne yığılan barikatları aşamayan kadınlardan 129’u yanarak hayatını kaybetti.

Bu olay dünyanın her yerindeki kadınların öfkesini örgütledi, yaşamlarıyla bedel ödeyenlerin hak mücadelesi hiç unutulmadı. Yıllar sonra; 27 Ağustos 1910 tarihinde, Kopenhag’da 2. Enternasyonel’e bağlı Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı’ndaki toplantıda, Clara Zetkin dokuma fabrikasında hayatını kaybeden kadınlar için 8 Mart’ın ‘Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ olarak anılmasını önerdi. Öneri oy birliği ile kabul edildi. O gün bugündür kadınlar, mücadelenin ve dayanışmanın örgütlü gücünü kutluyor. Her sokakta, her mahallede, her ilçede, her şehirde sesimiz daha gür çıkıyor."

'BİZİM BAHARIMIZ KADINLAR YAN YANA GELİNCE BAŞLAR'

"Bizim baharımız, 8 Mart'larda alanları dolduran kadınların yan yana gelmesiyle başlar” diyen Nazlıaka, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Peki bugün ülkemizde kadın erkek eşitliği açısından neredeyiz? Dünya Ekonomik Forumu’nun 2020 yılı Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Endeksi’ne göre 153 ülke arasında 130'uncu sıradayız. Bu yıl pandemi koşullarıyla derinleşen ekonomik kriz, kadınların yükünü daha da arttırdı. Kadınlar ve erkekler arasında hep var olan gelir eşitsizliği, bu dönemde iyice büyüdü. Geniş tanımlı kadın işsizlik oranı yüzde 43’e çıktı.”

'İKTİDAR 'İTAAT ET RAHAT ET' ANLAYIŞINI DAYATIYOR'

"İktidar temsilcileri lebalep kongrelerde ülkeyi demokrasi şölenlerine boğduğunu iddia ederken, İstanbul Sözleşmesi’ni savunanlara, 8 Mart’ı kutlayanlara şiddet uygulanıyor, cezalar yağıyor. Kadına yönelik şiddeti protesto etmek için dans eden kadınlara dava açılıyor. Bu demokratik eylem, 'Cumhurbaşkanı'na hakaret' noktasına getirilerek hapis cezası veriliyor. Diğer yanda ise kadınlara şiddet uygulayanlar, elini kolunu sallayarak sokaklarda dolanıyor. Kadınlar, saldırganlarıyla karakollarda barıştırılıp evlerine yollanıyor. İktidar zihniyeti kadınlara 'itaat et rahat et' anlayışını dayatıyor. Oysaki şiddet kader değildir, kederdir!

İstihdamda tutunabilen kadınların çoğu, düşük ücretle, sendikasızlıkla, işini kaybetme korkusuyla, uzun çalışma süreleriyle, mobbingle baş etmeye ve evine ekmek götürmeye çalışıyor. Kadının emeğini yok sayanlara haykırıyoruz: Her kadın emekçidir! Kendisinin, çocuklarının, ailesinin ve toplumun geleceği için insanca yaşam kavgası verir. Biz CHP'li kadınlar olarak; bu kavganın da bu taleplerin de geleceğin aydınlık günlerini barındıran bu umudun da yılmaz savunucularıyız. Bizler, haklı mücadelemizi örgütleyerek tarihe yön verenler olacağız. Emek biziz. Umut biziz. Mücadele biziz. Halk biziz. Halkın iktidarını da bizler kuracağız. Kutlu olsun 8 Mart! Dayanışma olsun, yaşam dolsun, cesaret olsun…" (ANKA)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.