CHP'li Nazlıaka: İstanbul Sözleşmesi yürürlükteyken kadınları yeterince koruyamadı; çünkü uygulamadınız

CHP Kadın Kolları Başkanı Genel Başkanı Aylin Nazlıaka’nın İstanbul Sözleşmesi’nin 10. Yılı ile ilgili bir açıklama yaptı.

CHP'li Nazlıaka: İstanbul Sözleşmesi yürürlükteyken kadınları yeterince koruyamadı; çünkü uygulamadınız
11 Mayıs 2021 Salı 13:37

banner225

Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Başkanı Genel Başkanı Aylin Nazlıaka’nın İstanbul Sözleşmesi’nin 10. Yılı ile ilgili bir açıklama yaptı. Nazlıaka, İstanbul Sözleşmesi’nin kendi alanında en kapsamlı ve uluslararası bağlayıcılığı olan bir sözleşme olduğunu hatırlatarak, 10. Yılı kutlayan Avrupa Konseyi’nin toplantısına Türkiye’nin davet edilmediğini belirtti.

‘TÜRKİYE EV SAHİPLİĞİ YAPILABİLİRDİ’

"Bugün Avrupa Konseyi, İstanbul Sözleşmesi’nin 10. Yılı münasebetiyle uluslararası bir toplantı düzenledi, ancak Türkiye bu toplantıya davet edilmedi” diyen Nazlıaka; “Oysaki 10 yıl önce ona bu camiada itibar kazandıran ve ilk imzacısı olduğu için kendi şehrinin adıyla ile anılan Sözleşme için düzenlenen toplantıya, Türkiye ev sahipliği yapılabilirdi” eleştirisini sundu.

‘HANGİ SİYASİ HESAP, KADINLARIN HAYATINDAN DAHA DEĞERLİ HALE GELDİ?’

Sözleşmenin imzalandığı tarihte milletvekili olduğunu belirten Nazlıaka, o tarihte AKP temsilcilerinin İstanbul Sözleşmesi’nden övgüyle bahsettiklerini hatırlatarak; “Peki, ne oldu da o gurur kaynağı Sözleşme, bugün tu kaka oldu? Hangi siyasi hesap, kadınların hayatından daha değerli hale geldi? İktidar, hangi cemaatler ve tarikatlar nedeniyle kadınları karşısına almayı göze aldı? Önceden İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkan, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığını Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan'ın yaptığı Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) neden yön değiştirdi? KADEM üyesi olan yeni Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, bu yön değişikliğinin bir ödülü olarak mı atandı? AKP Konya Milletvekili Ahmet Sorgun’un “Kadına şiddet hastalığına karşı ilaç” benzetmesi yaptığı İstanbul Sözleşmesi, neden daha sonra zehir gibi gösterilmeye çalışıldı” sorularını sordu.

‘SÖZLEŞMEYE DAHA DA SIKI SARILACAĞIZ’

Erkek şiddetinin her geçen gün daha da arttığını belirten Nazlıaka, “Her gün bir kız kardeşimiz yakınındaki bir erkek ya da hiç tanımadığı bir kişi tarafından canice öldürülürken can simidimiz olan İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz. Vazgeçmeyeceğiz! Tam tersine sözleşmeye daha da sıkı sarılacağız” dedi.

Sözleşmeden çekilmeden önce de yargı ve kolluk kuvvetlerinin sözleşmenin uygulanmasının önünde engel olduğunu vurgulayan Nazlıaka, ‘mahkeme heyetine saygı’, haksız tahrik indirimi gibi nedenlerle beraat eden veya ceza indirimi alan erkekleri hatırlatarak, “EŞİK Platformu’nun yaptığı açıklamaya göre, Sözleşme yürürlüğe girdiği 1 Ağustos 2014’den bu yana uygulansaydı, en az 2 bin 336 kadın bugün yaşıyor olacaktı. 2 bin 336 candan, hayattan bahsediyoruz” ifadelerini kullandı.

‘KARARIN RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDIĞI GÜN, İLK 12 SAATTE 6 KADIN KATLEDİLDİ’

Nazlıaka’nın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

“Erdoğan’ın, bir gece yarısı keyfi bir biçimde Sözleşme’ den çıkma kararını aldığı 20 Mart günü, bu kararı tanımadığımızı derhal kamuoyuna duyurduk. Yürürlüğe giren uluslararası sözleşmelerin kanun hükmünde olduğunu, kanun kaldırma yetkisinin sadece TBMM’de olduğunu, fesih işlemi için TBMM onayının şart olduğunu defalarca anlattık. Yürütmenin kendisini yasamanın yerine koyamayacağını, Cumhurbaşkanı’nın insan haklarıyla ilgili konularda kararname yetkisinin olmadığını, bu kararın açıkça Anayasamıza aykırı olduğunu ifade ettik. Kadınların, kadın derneklerinin görüşü alınmaksızın, apar topar ilan edilen fesih kararının iptali için hemen Danıştay’a başvurduk. Partimizin Kadın Kolları’nın ve Meclis Grubu’nun yanı sıra, diğer siyasi partiler de başvuruda bulundu. Barolar ve birçok sivil toplum kuruluşu da dava açtı. 

“Bizler, Danıştay’dan yanıt beklerken 30 Nisan tarihinde, Resmi Gazete ’de ikinci bir karar yayımlandı ve fesih tarihinin 1 Temmuz olduğu belirtildi. Bu son karar; hukuken yok hükmünde olan Cumhurbaşkanı kararının, yok hükmündeki bir başka kararla yasal hale getirilme çabasıdır. Hem Danıştay’a açılmış davalar açısından, hem de Venedik Komisyonu’nun çekilme kararına ilişkin yürüttüğü çalışma bakımından, yargıya ve Konsey’e talimat verme niteliği taşıyor. 

“Bu sözde fesih sürecinden herkes kendine göre mesaj çıkarttı. Katiller rahatladı; kararın Resmi Gazete’de yayımlandığı gün, ilk 12 saatte 6 kadın katledildi. O günden sonra karakola başvuran birçok şiddet mağduru kadın, emniyet görevlileri tarafından evine geri yollandı. “İktidar, her zamanki gibi kadın ya da çocuk şiddet görse bile, önceliği ailenin korunmasına verdi. ‘Kol kırılır, yen içinde kalır’ mantığıyla, kadınları korumasız bıraktı. 

“Bolu’da boşanma aşamasında olduğu eşi Erdal İrki tarafından şiddete uğrayan Cansu İrki, yaşadıklarını bana şöyle anlattı: ‘Hamileyken dayak yedim. Lohusayken yine dayak yedim, polisleri çağırdım, ama polisler bir işlem yapmadı. Yağmur yağıyordu, yağmurun altındaydım, 'beni götürün, bebeğim yukarıda onu alın lütfen' dedim. Polisler, bebeğimi yukardan alıp, bana teslim ederek beni ailemin yanına göndermek yerine ‘Hadi yukarı çık bebeğin ağlıyor, karakola gitsen de döneceğin yer burası, biz seni gönderemeyiz’ dedi. Ben, polislerin zoruyla tekrar yukarı çıkmak zorunda kaldım.” 

“Ankara Kahramankazan’da yanıma gelen bir kadın, imam nikâhlı eşi tarafından şiddete uğradığını, karakolda polislerin lakayt tavrı ile karşılaştığını anlattı. Kendisinden darp raporu ve tehdit edildiğine dair kanıt istendiğini söyledi. 

‘12 NİSAN’I TECAVÜZ GÜNÜ İLAN ETTİLER’

“Fesih açıklamasından sonra, sosyal medya trolleri de iyice hadsizleşti: 12 Nisan’ı tecavüz günü ilan ettiler. 

“Şiddet can almaya devam ederken İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yaptığı bir sosyal medya paylaşımında 34 günde, fesih öncesinde 34, fesih sonrasında ise 25 kadının öldürülmesini adeta bir başarı gibi yansıttı. Bu paylaşımı retweet eden Emniyet Genel Müdürlüğü, sosyal medya hesabına gelen tepkiler üzerine, tweeti silmek zorunda kaldı.   

“AKP iktidarları döneminde, çocuk istismarı vakasına “bir defadan bir şey çıkmaz” diyen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı gördük. Çocuklara güvenli bir toplum yaratmak yerine, sorumluluğu ailelere yükleyip “çocuklarınıza çığlık atmayı öğretin” diyen bir başka Bakan tanıdık. “Aile Bakanlığı”nı kendi ailesinin Bakanlığı sanıp kardeşlerine parlak iş imkânları yaratana tanıklık ettik. “Her kadın cinayeti bizim kadına yönelik şiddetteki kadın cinayeti değildir” diyecek kadar şuursuz Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız bile oldu. 

“Şiddete karşı sıfır tolerans” diyen AKP Hükümeti döneminde, en az 7500 kız kardeşimizi erkek cinayetine kurban verdik. Oysaki iktidarın manasız siyaset hesapları, tek bir kadının hayatından daha önemli değildir. İnsan haklarına ait bir sözleşmeden, üç kez boş ol diyerek çıkılamaz. Bu sefer atı alan Üsküdar’ı o kadar kolay geçemeyecek. 

“Bizim hedefimiz belli: Kadına yönelik şiddeti bitirmek ve İstanbul Sözleşmesi’ni uygulatmak. Bu amaçla, YaşamHak otobüsümüz ile 81 ili dolaşma kararı aldık. Gittiğimiz her il ve ilçede kadına yönelik şiddetin yakın tanığı oluyoruz. Bu hak gaspını durduracağız. Kadınların karakollardan geri çevrildiği bu düzeni değiştireceğiz. “Kadınlar vardır, kadınlar her yerde” demeye devam edeceğiz. 

“İktidara geldiğimizde de İstanbul Sözleşmesi’ni uygulatarak, kadına yönelik şiddetle nasıl mücadele edileceğini samimiyetle göstereceğiz. İktidara gelene kadarki süreçte ise haklarımıza yapılan saldırılar karşısında, kız kardeşlerimizle kenetlenerek, eşitlikçi erkeklerle dayanışma içinde olarak dağ gibi duracağız. 

'DİPTEN GELEN DALGAYI BÜYÜTÜYORUZ'

“Buradan şahsım hükümetine sesleniyorum;

“Sözleşme yürürlükteyken kadınları yeterince koruyamadı; çünkü uygulamadınız. Ama İstanbul Sözleşmesi’nin yokluğu şiddeti garantileyecek. Fesih ederseniz; kadına, çocuğa yönelik işlenen her suçun azmettiricisi sizler olacaksınız. 

“Kadınlar yalnız ve güçsüz değildir. Eşit, adil, demokratik bir hayat yolunda biz hep birlikteyiz. Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak mahalle mahalle örgütlü mücadeleyi yükseltiyoruz. Dipten gelen dalgayı büyütüyoruz. Biliyoruz ki, kadınlar 1’den büyüktür.

“Artık bu yanlış kararı geri çekin. Zihniyetinizin yoksullaştırdığı, zihniyetinizin katlettiği, zihniyetinizin yükünü taşıyan bu halk, elbette ilk seçimlerde size dur diyecek. Önderliği de doğası gereği barışçıl, doğası gereği üretken olan kadınlar yapacak. 

“Bizler, cesaretimizi haktan, gücümüzü halktan alıyoruz. Yaşam hakkını, demokrasiyi ve eşitliği savunan herkes adına haykırıyoruz: 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.