Binlerce kadın Kadıköy'de bir araya geldi: Yaşama hakkından, eşitlikten, haklarımızdan, vazgeçmiyoruz

Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesine karşı kadınlar, Kadıköy Beşiktaş İskelesi önünde toplandı.

Binlerce kadın Kadıköy'de bir araya geldi: Yaşama hakkından, eşitlikten, haklarımızdan, vazgeçmiyoruz
20 Mart 2021 Cumartesi 19:29

banner225

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden ayrılması üzerine çok sayıda kadın Kadıköy Rıhtım Meydanı'nda bir araya geldi. 

Kadınlar Birlikte Güçlü öncülüğünde bir araya gelen yüzlerce kadın, "Bu hayat bizim kimsenin değil" diyerek İstanbul Sözleşmesi uygulansaydı erkekler tarafından öldürülen kadınların şu an hayatta olacağını vurguladı ve İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmeyeceklerini vurguladı. 

"İstanbul Sözleşmesini uygula" yazılı pankartı açılarak "Bir kişi daha eksilmeyeceğiz" diyen kadınlar, öldürülen kadınların isimlerinin okuyarak "Burada" diye bağırdı. "Jin, Jiyan, Azadî", "Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz", "Erkek devlet yıkacağız elbet" sloganları atıldı. 

Basın açıklamasını İstanbul Sözleşmesi'ni Uygula Kampanya Grubu adına Tuğçe Canbolat okudu. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"İstanbul Sözleşmesi'ne karşı yürütülen kadın düşmanı, dinci ve muhafazakar kampanyalar sonuç verdi ve dün gece yarisi Cumhurbaşkanı kararı ile İstanbul Sözleşmesi'nden çıkıldığı ilan edildi. 2011 yılında mecliste onaylanan sözleşme tek adam kararıyla kaldırıldı. Tüm kadınları ilgilendiren sözleşme, kadınları şiddete mahkum etmeyi kafasına koymuş kadın düşmanlarının sözünü onaylayan tek bir adam tarafından kaldırıldı.

İstanbul Sözleşmesi'ni tartışıp duruyorlar, İstanbul Sözleşmesi'nden nefret ediyorlar, çünkü kadınların şiddete mahkum olmasını istiyorlar. Kadınlar hayır diyemesin, kadınlar şiddete ses çıkaramasın, kendi hayatları hakkında karar alamasın istiyorlar. Kadınları korumakla yükümlü olan devlet ise erkek devlet olduğunu bir kez daha gösterip kadınların haklarını, can güvenliğini hiçe sayıyor.

'Aile yapısı bozuluyor, toplum değerleri parçalanıyor' diyerek kadın düşmanlığına çağrı yapanlar, kadınların ve çocukların her türlü şiddete maruz kaldığı toplum ve aile düzenini savunuyor. Kadınların özgürleşmesinden korkuyorlar. Kadınlar üstündeki egemenliklerini kaybetmemek için çırpınıyorlar.

İstanbul Sözleşmesi'nden nefret ediyorlar çünkü toplumsal cinsiyet eşitsizliği lafını dahi duymak istemiyorlar. Eşitsizliği doğallaştırmak, kadınları erkeklere tabi kılmak için fıtrattan, adaletten dem vuruyorlar. Bizler ise biliyoruz ki eşitlik olmadan adalet olmaz!

Kadınların şiddetten uzaklaşabilmesi için devlete şiddeti önleme, kadınları koruma, kadınları güçlendirecek destek mekanizmalarını oluşturma ve failleri cezalandırma yükümlülüğü veren bir sözleşmeden çekilmek, devletin bu yükümlülüklerden kaçması anlamına gelir. 

Kadın cinayetlerine karşı, kadına yönelik şiddeti önlemek için sorumluluk almayı reddettiği anlamına gelir. Bu devletin kadınlara karşı olduğu anlamına gelir.

Dün gece yarısı kadınları dövme özgürlüğü isteyen erkeklere, Samsun'daki Ibrahim Zarap gibilere, "eşit değilsiniz" diyerek bizi baskıya, şiddete açık hale getirenlere büyük bir hediye verildi. Karakollarda kadınları şiddete maruz kaldığı evlerine geri yollayan polisler, sığınaklarda kadınlara hapis hayati yaşatan yetkililer, mahkeme salonlarında kadınları maruz kaldığı şiddet için suçlayan hakimler teşvik edildi.

Bir sonraki kadın cinayetinde ortalıkta ikiyüzlü açıklamalar yaparak, cezasızlığın kol gezdiği bir ülkede, ağır ceza getireceğiz safsataları ile kamuoyunu yatıştırmaya çalışacaklar. Biz ise diyoruz ki şiddete maruz kalan, öldürülen her kadının, fail kadar suçlusu, devlettir. Istanbul Sözleşmesi bizlerin yıllardır süren mücadelesi sonucu yazıldı. 

Bir grup adamın sözünün, tek adamın kararının kadınlar tarafında hükmü yoktur! Istanbul Sözleşmesi gerektiği gibi uygulanana, erkek şiddeti son bulana kadar mücadelemiz devam edecek. Kadın düşmanı devlete karşı yaşasın kadın dayanışmamız."

Açıklamanın ardından kadınlar Kadıköy sokaklarında yürüyüş gerçekleştirdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.