Ankara’da Feminist Gece Yürüyüşü: Patriyarkaya karşı isyandayız

Ankara’da bu yıl 15’incisi düzenlenen Feminist Gece Yürüyüşü’ne katılan binlerce kadın, “Şiddeti artıran patriyarkaya, kadınların katledilmesine, şiddeti sıradanlaştıran düzeninize karşı isyandayız” diye haykırdı.

Ankara’da Feminist Gece Yürüyüşü: Patriyarkaya karşı isyandayız
08 Mart 2021 Pazartesi 21:03

banner225

Ankara’da bini aşkın kadın ve LGBTİ+ bireyleri, bu yıl 15’incisi düzenlenen Feminist Gece Yürüyüşü için Sakarya Caddesi’nde bir araya geldi. Caddenin tüm girişlerine kontrol noktası kuran polis, trans kadınların alana girişini engelledi. “O patriyarka yıkılacak” yazılı pankartı arkasında Sakarya Caddesi’nde yürüyen kadınlar, “Yaşasın 8 Mart”, “Kadın direnişi kadına mirastır”, "Sana kadın üniversitesi açtırmayacağız", “Erkek devlet şiddetine karşı öz savunmaya”, “Trans cinayetleri politiktir”, “Kadınlar sokakta feminizm isyanda” ve “Dünyayı istiyoruz kırıntıları değil” yazılı dövizleri taşıdı. 

 

Kadınlar ayrıca yürüyüş boyunca “Geceleri de sokakları da meydanları da istiyoruz”, “Gelsin baba, gelsin koca, gelsin cop, inadına isyan”, “Erkek adalet değil, gerçek adalet”, “Biz durursak, dünya durur”, “Jin jiyan azadî”, “Aile değil kadınız, kadınız isyandayız” ile Türkçe, Arapça ve Kürtçe olarak “Kadın yaşam özgürlük” sloganları attı. Yürüyüş boyunca sürekli polis engellemesinin yaşandığı yürüyüş, def ve sloganlar eşliğinde sürdürüldü. 

 

Sakarya Meydanı’na gelen kadınlar, burada Kürtçe müzik eşliğinde halaya durdu. Ardından kadınlar adına ortak açıklama yapıldı. Kürtçe, Türkçe ve Arapça yapılan açıklamayı, kadınlar adına Beste Yorulmaz okudu.

 

‘ENGELLENEMEYEN KADINLARIZ’

 

Ankara 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’nün 15’incisinde yine sokaklarda olduklarını belirten Beste, “Kimiz biz? Tarih boyunca patriyarkadan beslenen devletlerin, egemen güçlerin ve erkekliğin özgürlük mücadelesini engelleyemediği ve engelleyemeyeceği kadınlarız! Yakamadığınız cadıların torunlarıyız. İnadından ve umudundan vazgeçmeyen, gücünün farkında olan kadınlarız. Dünyanın tüm dillerinde sözümüze söz, sesimize ses, rengarenk kahkahalarımıza kahkahalar karışıyor sokakta. Kalabalığız, hem de nasıl! Güzeliz, hem ne biçim” diye konuştu.

 

‘HAYATI VAR EDECEĞİZ’

 

“Biz isyanı sokaklardan taşan feministleriz. Baskı kurarak, hedef göstererek, haklarını ve kazanımlarını gasp ederek kadınları susturamayacaksınız” diyen Yorulmaz, “Kadınlardan ne kadar korktuğunuzun farkındayız ve evet korkmakta çok haklısınız! Çünkü o patriyarka yıkılacak! Tüm dünyanın belirsiz bir krize sürüklendiği pandemide “Hayat Eve Sığar” dediniz, sığmadı. Sığmıyor! Artan bakım yükü, evin hiç bitmeyen işleri hep kadınların sırtında. Aileniz çürüyor, içten içe kokuyor. Kendimize ait bir ev mi var? Kendimize ait bir oda mı var? Kendimize ait bir zaman mı var? Kendimize ait bir hayat mı var? Var edeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

‘HAKLARIMIZI SAVUNACAĞIZ'  

 

Pandemi bahanesiyle kadınların şiddet gördüğü evlere hapsedildiğini dile getiren Yorulmaz, devamında şunları söyledi: “Bir de çıkıp şiddet azaldı dediniz. Yetmedi İstanbul Sözleşmesi’ni tartışmaya açtınız. Her gün şiddetini artıran patriyarkaya, her gün kadınların katledilmesine, şiddeti sıradanlaştıran düzeninize karşı isyandayız. Sizin aile dediğiniz kadınları öldürüyor. Bizse umutsuzluğa düştüğümüzde bile hatırlayacağımız kalabalıkların gücü ile yaşamlarımızı, haklarımızı savunuyoruz. Bir kişi daha eksilmeyeceğiz. Trans ya da natrans, biz kadınları dilimiz, inancımız, etnik aidiyetimiz, cinsel yönelimimiz ve cinsiyet kimliğimiz nedeniyle hedef gösteren heteropatriyarkayı yıkacağız.”

 

SOSYAL POLİTİKA HAKKI

 

Kadınlardan itaat bekleyen, yoksulluk kaderdir diyen düzeni kabul etmediklerinin altını çizen Yorulmaz, “Parayı ve gücü erkekler elinde tutacak ama yoksulluğu kadınlar idare edecek öyle mi? Yok öyle yağma. Sosyal yardım yetmez. Nitelikli sosyal politika hakkımız. Kürtaj hakkımız. Güvenceli istihdam hakkımız. Eşit işe eşit ücreti bize çok gören, her krizde önce bize kapıyı gösterip yoksulluk nafakamıza dahi göz dikenler bilsinler! Haklarımızdan vazgeçmiyoruz. Bütçe savaşa, bütçe yandaşa, bütçe ekolojik yıkıma giderken susup oturmuyoruz. Erkeklerden, patronlardan, devletten alacaklıyız” şeklinde konuştu.

 

‘FEMİNİZMLE ÖZGÜRLEŞİYORUZ'

 

Gözaltılarla, tutuklamalarla özgürlüklerinin gasp edilmeye çalışıldığını ifade eden Yorulmaz, direnmekten ve barışta ısrar etmekten, halkların eşitçe bir arada yaşamasından asla vazgeçmeyeceklerini söyledi. Yorulmaz, “Bizi kuşatan tüm baskılara, bizi ayıran tüm sınırlara inat, birbirimizden güç alıyoruz, feminizmle özgürleşiyoruz. Uykularınız kaçsın. Feminist isyanla, yıkılacak o patriyarka. Erkek devlet, sistem karşısında birbirimizi gözetmeye, savunmaya, beslemeye, yaşatmaya, birbirimizin yurdu olmaya ve yaşamlarımızı yeniden ve yeniden kurmaya, dönüştürmeye devam ediyoruz” dedi.

 

Yapılan konuşmaların ardından eylem halaylarla devam etti. Eylem sonlandıktan sonra da kadınlar polisin tüm engellemesine rağmen Yüksel Caddesi'ne kadar sloganlar eşliğinde yürüdü.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.