Mahalle karantinaya alınınca dışarıda kaldılar

Derik’in Kovalı Mahallesi'nde 8 Nisan'da başlayan karantina sürüyor. İstanbul'dan gelen bazı kişiler karantinadan kaynaklı mahalleye sokulmazken, Mahalle Muhtarı Lokman Erdem, yurttaşlara ihtiyaç listelerini kendilerine bildirmeleri çağrısında bulundu.

Mahalle karantinaya alınınca dışarıda kaldılar
10 Nisan 2020 Cuma 10:06

Mardin'in Derik ilçesine bağlı Kovalı (Endewl) Mahallesi ve bağlı Tepecik (Heramiyê) Mezrası'nda koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle 8 Nisan'da ilan edilen karantina devam ediyor. 3 bini aşkın nüfusu bulunan mahalle ve mezra, daha önce İstanbul'dan dönen inşaat ve tekstil işçisi yaklaşık 200 kişiden 3'ünün koronavirüs testinin pozitif çıkmasından dolayı karantina altında tutuluyor. 

Karantinadan kaynaklı mahalle ve mezraya giden yollar hendekler kazılarak kapatılırken, girişlerde ise askerler bekliyor. Karantinanın daha 10 günü aşkın bir süre daha devam edeceği mahalle ve mezrada, dezenfekte çalışmalarının ardından yurttaşlara sokağa çıkmamaları yönünde duyuru yapıldı. Ayrıca önlemler kapsamında İstanbul’dan gelen TIR şoförü Şehmuz Çeliker ile 2 oğlu ve bir kardeşi de mahalleye alınmadı.  

TIRAŞLA BAŞLADILAR

Karantinanın ardından sessizliğe bürünen mahalle ve mezrada, sokağa çıkmayan yurttaşlar günü evlerinin balkon ve çatılarının yanı sıra avlularında geçiriyor. Yurttaşlar, hayvanlarını da evlerinin yakınlarında otlatmaya çalışıyor. Salgından kaynaklı temizlik faaliyetlerine özen gösteren yurttaşlar, işe özelikle çocukların saçlarını tıraş etmekle başladı.

Mahallede 3 kişinin test sonucunun pozitif çıkmasının ardından herkesin uyarılara dikkat etmeye çalıştığını belirten bir mahalle sakini, “Sadece İstanbul’dan gelenlerin taşıyıcı olup olmadığını bilmiyorduk. Onlar da geldiklerinde kendileri kurala uyarak, evlerinde 14 gün karantinaya girdiler. Ama aldığımız önlemler yeterli olmamış. Şimdi yeniden 14 günlük karantinanın bitmesini bekleyeceğiz” diye konuştu. 

MUHTAR: İHTİYAÇ LİSTELERİNİ BİLDİRİN

Mahalle Muhtarı Lokman Erdem ise, karantina altına alınmalarının ardından mahalle dışından kalan kimi yurttaşların olduğunu belirtti. Mahalle sakinlerinin kimi ihtiyaçları olduğunu dile getiren Erdem, “Telefonla ulaştığım kimi yetkililere durumu aktardık. Yetkililer de bize ‘Tanıdık, bildiğiniz bir market ile anlaşın. İstediğiniz malzemeleri paketleyip, yol üstüne kadar getirsin. Karantina bittikten sonra ödemenizi yaparsınız' dedi" diye konuştu. 

Mahallede ihtiyaçlara ilişkin duyuru yaptıklarını söyleyen Erdem, herkesin kendi ihtiyaç listesini yapıp, kendilerine bildirebileceklerini ifade etti. Mahallede hayvancılık ve çiftçilik yapanların olması nedeniyle kimi sıkıntılar yaşadıklarına dikkati çeken Erdem, “Köyde hastalık fazla. Hayvanlarımız var. Tarlalarımızı ilaçlamamız gerekiyor” dedi. 

MAHALLEYE ALINMADILAR

Karantina kararının ardından İstanbul’da çalışan 2 oğlu ve bir kardeşi ile birlikte Derik’e gelen TIR şoförü Şehmuz Çeliker de sabah saatlerinde ulaştığı mahallenin girişinde saatlerce beklediğini aktardı. Kaymakamlık ile yaptığı görüşmeden de sonuç alamayınca yönünü Kızıltepe’deki yakınlarına çevirdiğini söyleyen Çeliker, hasta olduğunu belirtti. Karantina altına girmek istediğini söylemesine rağmen mahalleye alınmadığını kaydeden Çeliker, “Şimdi Kızıltepe’ye gideceğim. Eğer kardeşim kabul ederse, onun yanına geçeceğim. Çocukları bıraktıktan sonra Irak’a doğru yola çıkacağım” dedi.


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.