'İlerde lazım olabilir' gerekçesiyle AKP'den köylere bekçi uygulaması!

Köy korucularının yanında yapılan hazırlıkla, 'ilerde lazım olabilir' gerekçesiyle kentlerde olduğu gibi köylere de bekçi uygulaması getiriliyor.

'İlerde lazım olabilir' gerekçesiyle AKP'den köylere bekçi uygulaması!
14 Ocak 2020 Salı 12:00

banner225

Son dönemlerde kimlik kontrolü yapamaycağı üzerine yargı kararları verilen sayısı 30 bini bulan çarşı ve mahalle bekçileri ile ilgili yeni düzenleme yapılıyor. Bekçilerin köylerde görevlendirilmesinin önü açılıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın isteği ile iki yıl önce başlayan çarşı ve mahalle bekçileri ile ilgili yeni bir kanun hazırlanıyor. Hazırlıkta son dönemde mahkemelerin verdiği 'bekçiler kimlik kontrolü yapamaz' kararlarının etrafından doanlıyor, polislerde bulunan 'makul şüphe' getiriliyor. Ayrıca 'ilerde lazım olur' diye köylere de bekçi getirilmesinin önünü açıyor.

Bekçilerle ile ilgili kanun 1966 tarihli , hem kanunun dili hem de uygulanması konusunda sıkıntıların yaşanması sebebiyle yeni bir çerçeve kanun çıkarılması gerekçesi ile Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın başkanlığında, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun da bulunduğu bir toplantı yapıldı. Toplantıda 54 yıllık kanunun değiştirilmesi gereken maddelerin değiştirilmesi ve anlaşılır bir şekilde Türkçeleştirilmesine karar verildi. Fakat ' güncellemeden' köy bekçileri çıktı.

Son dönemde mahkemelerin kimlik kontrolü kararlarının etrafından dolanmayı deneyen tasarıda bekçiler yetkilerini kullanırken ‘keyfî uygulamaların' ortaya çıkmaması için, özellikle araç durdurma ve kimlik kontrolü konusunda bekçilere ‘makul sebep' şartı getirileceği öngörülüyor. Polislerde de olan ' makul şüphe' üzerine kimlik kontrolü ve arama İnsan Hakları Derneği başta olmak üzere insan hakları savunucuları tarafından istismar edildiğine yönelik eleştiriler uzun süredir yapılıyor.

'İLERİDE LAZIM OLABİLİR'

Yürürlükteki kanunda bekçilerin 'belli şartlar' gerçekleştiğinde vatandaştan kimlik sorma ve aracını durdurma yetkisi bulunuyor. Ancak aracında arama yapamıyor. Ayrıca vatandaş istemezse kimliğine zorla bakma yetkisi bulunmuyor. Bekçi bu durumda polis çağırıyor. Yeni yapılacak kanunda, kimlik kontrolü gibi uygulamaların ‘makul sebep' olmadan yapılamayacağı hükme bağlanıyor. Çarşı ve mahalle bekçileri, şüphelendikleri kişilerle ilgili makul sebep şartıyla arama ve araç kontrolü yapabilecek.

İçişleri Bakanı Soylu “Şu anda köylerde bekçi görevlendirme düşüncemiz ve hazırlığımız yok. Ama ileride lazım olabileceği düşüncesiyle bu yönde bir düzenleme yapılması doğru olur” dedi. Bunun üzerine, teklif metnine jandarmanın sorumlu olduğu köylerde bekçi görevlendirilmesinin önünü açacak bir hüküm koyuldu.


Kaynak: Artı Gerçek

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.