Zindaşti’yi tahliye eden hakime rüşvet davası

Hakime 'görevi kötüye kullanmak' suçundan 1 yıldan 3 yıla, rüşvetten 4 yıldan 12 yıla olmak üzere toplam 15 yıla kadar hapis cezası istendi.

Zindaşti’yi tahliye eden hakime rüşvet davası
17 Mart 2021 Çarşamba 09:33

banner255

AKP’li Burhan Kuzu’nun girişimleri üzerine İranlı uyuşturucu kaçakçısı Naci Şerifi Zindaşti ve adamı Ekrem Öztunç’u tahliye ederek firar etmelerine yol açan hakim C.Ö.’ye görevini kötüye kullanma ve rüşvet suçundan dava açıldı. Hakime 1 yıldan 3 yıla, rüşvetten 4 yıldan 12 yıla olmak üzere 15 yıla kadar hapis cezası istendi.

Sözcü’den İsmail Saymaz’ın haberine göre Bakırköy 20. Ağır Ceza Mahkemesi'nin hazırladığı iddianamede, tahliye kararının mesaiden sonra saat 20.15'te verildiğine işaret edilerek, şöyle denildi: “Yargılama yapacak mahkemenin değerlendirmesi göz ardı edilerek tahmin yapıldığı ve tahmine göre infaz kabiliyeti ve denetimli serbestlik süreleri gerekçe olarak yazılarak, yetki sınırlarının zorlandığı…”

3.5 MİLYON DOLAR

Hakim C.Ö.'nün tahliye kararı verdikten sonra itirazı değerlendiren 6. Sulh Ceza Mahkemesi hakimi ile konuştuğu, Zindaşti ve Öztunç yönünden kararı kabul edebileceğini söylediği vurgulandı.

İddianamede, “Kendisinin de doğru olmadığını düşündüğü tahliye kararını verdiği” belirtildi.

Ayrıca Savcı Melih Yıldırım, Zindaşti'nin tahliye edilmesi karşısında C.Ö.'ye Kapalıçarşı'daki bir kuyumcu aracılığıyla 3.5 milyon dolar rüşvet verildiğini kaydetti.

Hakim C.Ö., 11 Ekim 2018'de Zindaşti ve üç arkadaşını adli kontrolle tahliye etmişti.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.