Yüzde 98 engelli Yıldırım için AYM'ye başvuru yapıldı

Yüzde 98 engelli olan hasta tutuklu Serdal Yıldırım, ATK'nin "cezaevinde kalamaz" raporuna rağmen, emniyetin "toplum için tehlike oluşturuyor" görüşü dikkate alınarak tahliye edilmiyor. Yıldırım'ın tahliyesi için AYM'ye başvu yapıldı.

Yüzde 98 engelli Yıldırım için AYM'ye başvuru yapıldı
27 Şubat 2021 Cumartesi 09:14

Metris R Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Serdal Yıldırım Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) "cezaevinde kalamaz" raporlarına rağmen tahliye edilmiyor.  2010 yılında geçirdiği trafik kazası nedeniyle sırtına 40’a yakın platin takılan Yıldırım’ın belden aşağı felçli. Yıldırım hayatını tekerlekli sandalye üzerinde sürdürüyor. Yüzde 98 oranında engelli olan Yıldırım hakkında ATK, 5 Şubat’ta “Cezaevinde hayatını yalnız idame ettiremez” raporu verdi. Raporun ardından Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Hapishane Komisyonu, Bakırköy Taşra İnfaz ve İlamat Savcılığı’na “Sağlık nedeniyle infazının ertelenmesi” için başvuruda bulundu.

ÖHD Hapishane Komisyonu’nun başvurusunun ardından savcılık, Mardin İl Emniyet Tem Şube Bürosu’na “Tahliye olması halinde toplum güvenliği açısından risk teşkil edip etmeyeceği”ne dair bilgi istedi. Emniyet ise gerekçe göstermeden "İnfazın ertelenmesi halinde toplum güvenliği bakımından ağır ve somut bir tehlike oluşturacağı” yönünde görüşünü belirtti. 

Yaşananlar üzerine dernek, Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) tedbir başvurusunda bulundu.

Yıldırım’ın yaşadığı hak ihlallerini ve mevcut durumunu ÖHD Hapishane Komisyonu üyesi Avukat Vedat Ece anlattı.

DEFALARCA BAŞVURU YAPILDI

Yıldırım için hem kendi derneklerinin hem de İnsan Hakları Derneği’nin(İHD) defalarca başvuruda bulunduğunu ifade eden Ece, “Başvurularımız sonucunda ATK, Yıldırım’ın kendi ihtiyaçlarını tek başına idare edemediğinden dolayı cezaevinde kalmasını uygun görmedi” dedi. Ancak infaz erteleme koşullarının uygulanması için, yasada tutuklunun “Toplum güvenliği açısından herhangi bir şüphe ağır ve somut bir tehlike olmaması” gibi bir hükmün olduğunu ifade eden Ece, “ATK’de bunun kendi konuları olmadığını söylüyor ve kararı mahkemeye bırakıyor. ATK raporu önce savcılığa ulaşıyor. Sonrasında ise Bakırköy Taşra İnfaz ve İlamat Savcılığı, müvekkilim Yıldırım’ın ceza aldığı Kızıltepe Kaymakamlığı’na yazı yazıyor. Onlar da Emniyet Müdürlüğüne” şeklinde belirtti.

GEREKÇESİZ KARAR 

Emniyetin hiçbir araştırma yapmadan gerekçesiz bir şekilde tek satırlık, “İnfazın ertelenmesi halinde toplum güvenliği bakımından ağır ve somut bir tehlike oluşturacağı” yönünde karar belirttiğini aktaran Ece, “Emniyet bu kararı elindeki arşiv kayıtlarından yola çıkarak aldığını söylüyor ama gerekçe yazmıyor. Müvekkilimin ailesinde, sosyal çevresinde, adresinde, işinde veya sağlık durumunda herhangi bir araştırma yapmadan söylüyor bunu. Ve bu gerekçesiz karar yüzünden yaptığımız infaz erteleme başvurusu reddediliyor” ifadelerini kullandı. 

ÖHD Hapishane Komisyonu olarak savcılığın emniyetle tekrardan müzekkere yapması için başvuruda bulunduklarını ifade eden Ece, “Müvekkilimizin toplum güvenliği açısından nasıl bir somut tehlike teşkil ettiğini anlatsınlar istiyoruz.  Kızıltepe Emniyet Müdürlüğünün bunu bize açıklaması lazım” dedi.

VİCDANINIZLA KARAR VERİN

Yetkililere seslenen Yıldırım, “Elimizde emniyetin gerekçesiz, soyut arşiv kayıtlarına dayandırdığı ‘Cezaevinden tahliye olursa toplum güvenliği açısından risk taşır’ kararı var. Bu karar üzerine Serdal için infaz erteleme talebimiz reddediliyor. Biz Adalet Bakanlığı’na da Sağlık Bakanlığı’na da, o kararı yazan emniyet mensuplarına da sesleniyoruz; biraz vicdanlı olun. Aklınızla, vicdanınızla gözünüzle, izanınızla karar verin. Belinden aşağısı felç olan, sırtında 40 tane platin olan, bir tutuklu nasıl toplum güvenliği için risk olur? Bu insan tahliye olursa kime zarar verir? Bunu düşünmeleri gerekiyor. Zaten haksız bir şekilde tutuklanmış, haksız bir şekilde hüküm giymiş bir insan müvekkilimiz. Bundan sonra da bu haksızlık cezaevindeki sağlık koşullarıyla devam ediyor. Yaşam hakkı ihlal ediliyor, sağlığa erişim hakkı, özgürlük ve güvenlik hakkı ihlal ediliyor. Biz başvurularımızda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin birçok emsal kararını sunduk. Bunu gözetmeleri gerekiyor. Savcılık da tekrar yazı yazsın, sebebini sorsun bakalım ne gerekçe söyleyecekler bunu merak ediyoruz” diye konuştu.


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.