Yurttaşlardan yetersiz sağlık hizmetine tepki: Geriye doğru çağ atladık

İstabul’da yurttaşlar hastaneye randevu bulamadıklarını, 2 ay beklemek zorunda kaldıklarını belirterek, ‘Geriye doğru atladığı doğru. Her doktorun kapısının önünde 100 hasta var’ dedi.

Yurttaşlardan yetersiz sağlık hizmetine tepki: Geriye doğru çağ atladık
29 Mayıs 2022 Pazar 10:51

İktidar, son yıllarda açtıkları hastanelerle, sağlık sistemine çağ atlattıklarını savunuyor ancak yurttaş yetersiz sağlık hizmetinden yakınıyor. Göz, diş ve cildiye başta olmak üzere bazı bölümlerden randevu almak neredeyse imkansız hale geldi. İstanbul Samatya'da İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde hastalar sağlık hizmetine erişemedikleri belirterek tepki gösterdi. Yurttaşlar, "Eskiden erken kalkıp hastaneye geliyorduk ama en azından aynı gün içinde işi bitirebiliyorduk. Şimdi randevu düşürebilirsek... 'Doktorlar yurtdışına gitsin' demekle olmuyor. Geriye doğru çağ atladık" sözleriyle isyan etti.

‘RANDEVU ALAMIYORSUN’

Sözcü’de yer alan habere göre hastane önünde bekleyen yurttaşlara, “Rahatlıkla randevu alıp tedavi olabiliyor musunuz? Türkiye’nin sağlıkta çağ atladığı söylemine katılıyor musunuz?” sorusu yöneltildi. Vatandaş randevu alamamaktan dert yandı, Türkiye’nin sağlıkta geriye doğru çağ atladığını söyledi. Verilen yanıtlar şöyle oldu:

Elfaz Altun: Muayene oluyoruz ama sıra çok olduğu için beklememiz gerekiyor. Türkiye’nin sağlıkta çağ atladığı söylemine katılamıyorum çünkü daha çok yoğunluk var, sıra gelmiyor. Randevu alamıyorsun. Mesela ben Küçükçekmece’de oturuyorum, oraya yakın hastanelerin hiçbirinden randevu alamadım. O bakımdan insanlar mağdur oluyor, zaman kaybı oluyor.

‘ŞİMDİ RANDEVU DÜŞÜREBİLİRSEK…’

Oya Boyacı: Hayır çok zor randevu aldım. 1 haftadan fazla bekledim göğüs hastalıklarından randevu alabilmek için. (Türkiye’nin sağlıkta çağ atladığı söylemine katılıyor musunuz?) Katılmıyorum. Eskiden erken kalkıp hastaneye geliyorduk ama en azından aynı gün içinde işi bitirebiliyorduk. Şimdi randevu düşürebilirsek… Mesela annem hasta, acil durumu var, göğüs hastalıklarına bin bir zorlukla randevu aldık.

‘RANDEVU ALABİLMEK İÇİN 2 AYDIR BEKLİYORUZ’

Nilgün Kahraman: Hayır. Randevu alabilmek için 1.5-2 aya yakındır bekliyoruz. Babam kalp ve diyaliz hastası, çok zorluklarla randevu alabiliyoruz. Covid-19 döneminde getiremedim babamı, randevu hiç alınmıyor. Gelsek de eziyetin bini bir para… Koca hastanede küçük bir asansör var, ona bir çözüm bulunamıyor. Babamı getiriyorum, adamı tekerlekli sandalyeden indirip, baston desteğiyle yukarı çıkartmaya çalışıyorum. Tuvaletler desen; her katta rahat rahat tuvaletler olması lazım ama hastalar tuvalete girmekte de sıkıntı yaşıyor. (Türkiye’nin sağlıkta çağ atladığı söylemine katılıyor musunuz?) Katılmıyorum. Hiç atlamadık.

‘DOKTORLAR YURT DIŞINA GİTSİN’ DEMEKLE OLMUYOR

Sakine Özbağ: Ben Samatya’daki doktorlardan çok memnunum ama yeterli aletleri yok. Ben emekliyim, tedavi amacıyla alet kiralamak için kredi çektim. 3. taksitini ödüyorum ama daha ameliyata çağırılmadım. Aletlerin hepsini özel hastanelere vermişler. Benim de maddiyatım yok özel hastaneye gitmeye. ‘Doktorlar yurtdışına gitsin’ demekle olmuyor. Doktorları burada el üstünde tutmamız lazım.

‘GERİYE DOĞRU ÇAĞ ATLADI’

Hakan Güzel: Yok canım, randevu almak uzun sürüyor. 1 ay bekliyoruz. Bir kere göz bölümünden randevu almak istemiştim, 3 hafta sürmüştü. (Türkiye’nin sağlıkta çağ atladığı söylemine katılıyor musunuz?) Geriye doğru atladığı doğru. Her doktorun kapısının önünde 100 hasta var, hangi birini sağlıklı şekilde muayene edecek?

‘2 AY SONRAYA ULTRASON RANDEVUSU VERDİLER’

Derya Yılmaz: Eskiye kıyasla çok çok iyi ama o kadar da çağ atlamadık diye düşünüyorum. (Çok yeterli bulmuyor musunuz hizmeti?) Çoğu konuda yeterli bulmuyorum.

İsmini vermek istemeyen vatandaş: Zor randevu alabiliyoruz. Bugün muayene oldum, 2 ay sonraya ultrason randevusu verdiler.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.