YÖK Başkanı: Üniversiteler, milletin kızlarını emanet ettiği kurumlardır

Meclis'te konuşan YÖK Başkanı Saraç, tartışmalı ifadelere imza attı.

YÖK Başkanı: Üniversiteler, milletin kızlarını emanet ettiği kurumlardır
04 Haziran 2021 Cuma 16:40

banner255

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversitelerin 'milletin kızlarını emanet ettiği' yerler olduğunu savundu. Saraç, "Burada öğrencilerimize herhangi bir şekilde yan gözle bakılmasına bile tahammül edemeyiz" ifadelerini kullandı.

TBMM Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Belirlenmesi Araştırma Komisyonu’nda açıklama yapan üniversitelerde cinsel taciz ve saldırılara karşı yalnızca 31 destek biriminin olduğunu, YÖK'ün üniversite öğretim üyelerine soruşturma açma yetkisi bulunmadığını ancak ihraçlarla ilgili hususlarda yapılan itirazların YÖK gündemine geldiğini belirtti.

2014 yılından bu yana 60 öğretim elemanının 'taciz' sebebiyle ihraç edildiğini söyleyen Saraç, "YÖK olarak bakışımız şu; Cinsel taciz sübut bulmuş ise alt cezaya inmeden, geldiği gibi ihraç işlemlerini tamamlayacağız'' şeklinde konuştu.

Üniversiteli kadınların 'emanet' olduğunu savunan Saraç, ''Üniversiteler, milletin kızlarını emanet ettiği, hocalarına 'annelik, babalık yap, rehberlik yap' diye emanet ettiği kurumlar. Burada öğrencilerimize herhangi bir şekilde yan gözle bakılmasına bile tahammül edemeyiz" ifadelerini kullandı.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.