Yeni yasa taslağı: Alkollü içki satılan yerlerin açılması için kolluktan izin gerekecek

Taslağın gerekçesinde; alkollü içki satılan mekanların geç saatlere kadar çalıştırılmasının yöre huzurunu bozduğu öne sürüldü.

Yeni yasa taslağı: Alkollü içki satılan yerlerin açılması için kolluktan izin gerekecek
10 Mayıs 2021 Pazartesi 11:29

banner255

İçişleri Bakanlığı'nın hazırladığı taslakta, alkollü içki satılan yerlerin denetimi yerel yönetimlerden alınarak valiliklere verildi. Düzenlemeye göre; Alkollü içki satışı yapılan bir yerin açılması için kolluk kuvvetlerinden izin alınması gerekilecek.

İktidarın pandemi yasakları gerekçesiyle alkollü içkilerin satışını yasaklatması gündemdeki yerini koruyor. Muhtarların özlük hakları ile ilgili düzenlemede ise alkollü içki satışı yapılan yerlerin açılmasını zorlaştıracak bir dizi madde yer aldı. İlgili kuruluşların görüşüne açılan yasa taslağında, içki satılan yerlerle ilgili yerel yönetimlerin yetkileri ellerinden alınırken valilikler ile kolluk kuvvetleri yetkilendirildi.

Birgün'den Nurcan Gökdemir'in haberine göre; AKP’nin, dokuz ayrı kanunda 20 değişiklik yapan ve yeni hükümler de içeren torba yasa teklifinin Meclis'teki bayram tatilinin ardından gündeme getirilmesi bekleniyor.

İÇKİLİ MEKANLARIN GEÇ SAATLERE KADAR ÇALIŞMASI YÖRENİN HUZURU BOZUYORMUŞ

İçki satışının yasaklanmasını kolaylaştırıcı maddelerin yer aldığı teklifin genel gerekçesinde, içkili yerlere ilişkin 'sorun alanı' tanımı yapıldı. İçkili yerlerin tüm yerleşim alanını kapsayacak şekilde belirlenmesi ile geç saatlere kadar çalışmalarının yörenin huzurunu bozduğu ileri sürüldü. Denetim ve yaptırım ile ilgili eksiklikler yaşandığı, kolluk birimlerince yapılan tespitlerin yaptırıma dönüştürülemediği, mevzuata aykırı ruhsatlandırma işlemleri yapıldığı da genel gerekçede ifade edildi.

TASLAKTAKİ HÜKÜMLER

Yerel yönetimlerin umuma açık işyerleriyle ilgili yetkilerinin büyük ölçüde korunduğu ancak uygulamadaki sorunları gidermek amacıyla hazırlandığı ileri sürülen taslakta yer alan yeni hükümler özetle şöyle:

- İçkili yerlerin açılması sürecinde belediye/özel idare tarafından iş yeri açma ve çalışma ruhsatı verilebilmesi için kolluğun olumlu görüşünün alınması zorunlu hale getiriliyor. İçkili yer bölgesinin tespiti ile açılış kapanış saatleri vali yardımcıları ve kaymakamlar başkanlığında ilgili tarafların katılımı ile oluşturulan bir komisyon tarafından belirlenecek.

- Mevzuata aykırılığın bildiriminden itibaren 30 gün içerisinde ilgili yerel yönetim tarafından yaptırım uygulanmaması halinde Vali/Kaymakam tarafından yaptırım uygulanacak. Ruhsat almadan açılan yerler kolluk tarafından re’sen kapatılacak.

- Faaliyetten men edildiği halde mühür sökerek açılan iş yerlerine yönelik para cezaları arttırılacak. Mevzuat hükümlerine aykırı olarak ruhsatsız işletilen işyerleri ruhsat alıncaya kadar mahalli mülki amir tarafından süresiz olarak faaliyetten men edilecek. Ruhsatlı olan işyerleri ise dördüncü defa aykırı fiilleri işlediğinin tespiti halinde mahallin mülki amiri tarafından süresiz faaliyetten men edilecek.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hayat - 3 ay önce
Benim evimin alti tekel bayi ve biz cok rahatsisiz cok erken ailiyor sabahin besbucugunda aciyor gece birbucuktakapatiyordu pandemiden once asiri gurultu yapiyor oyle gece yirmiiki den sonra satisyasagi filan yok catirir catir icki satiyor insAllah iyi bir duzenleme olurda insanlar rahat eder gurultuyu ceken birisi olarak hatta boyle yerleri acmalari icin evlerin altlarina izin vermemeleri gerekiyor