Yavaş: Bizimle ilgili İçişleri Bakanlığı’nın inisiyatif kullanarak soruşturma izni vermesi tamamen siyasi

ABB Başkanı Mansur Yavaş, önceki dönem yolsuzluklara değinerek 80’in üzerinde suç duyurusunda bulundukları ve sadece 9’u ile ilgili İçişleri Bakanlığı’ndan müfettiş geldiğini belirtti.

Yavaş: Bizimle ilgili İçişleri Bakanlığı’nın inisiyatif kullanarak soruşturma izni vermesi tamamen siyasi
02 Mayıs 2022 Pazartesi 10:23

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı (ABB) Mansur Yavaş, önceki dönemlere ilişkin önemli yolsuzluk iddialarına dair yürütülen çalışmalar hakkında konuştu. Yavaş, bugüne dek 50 ayrı konuda Ankara Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunduklarını, şirketlerde ortaya çıkarılan yolsuzluklarla birlikte 80'in üzerinde kapsamlı dosya hazırlandıklarını belirtti. ABB Başkanı Mansur Yavaş İçişleri Bakanlığı'nın görevine yerine getirmediği görüşünde. Ankapark’ta 801 milyon dolar çürüdüğünü söyleyen Yavaş, “Ama bakıyoruz bazı siyasiler televizyona çıkıyorlar ‘Ankaparkı niye işletmiyorsunuz?' diye bizi suçluyorlar. Artık buna ben ‘pişkinlik' diyorum başka bir şey demiyorum” ifadesini kullandı.

‘İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NIN İNİSİYATİF KULLANARAK SORUŞTURMA İZNİ VERMESİ TAMAMEN SİYASİ ‘

Sözcü’den Saygı Öztürk’e konuşan Yavaş, “Aleyhimizde şikayet olursa hemen koşturan, dedikoduya bile müfettiş gönderen İçişleri Bakanlığı, bizim belgeli şikayetlerimize işlem yapmıyor. Savcılığa 80'in üzerinde şikayetimiz var. Bunlardan sadece 9'u ile ilgili İçişleri Bakanlığı'ndan müfettiş geldi. Oysa bizimle ilgili Twitter mesajı, televizyonda yapılan konuşmalar üzerine hemen müfettiş geliyor. Mülkiye müfettişlerinin bizimle ilgili soruşturma izni verilmemesiyle ilgili görüşüne rağmen, İçişleri Bakanlığı'nın inisiyatif kullanarak soruşturma izni vermesinin tamamen siyasi olduğunu düşünüyorum. Artık itibar suikastı yapılıyor. Hatta zaman zaman TV'ye çıkan bazı şahıslar, müfettiş gelmeden ‘Belediyeye müfettiş gelecek' diye duyurularda bulunuyor.

‘BUNLARIN DEVLET CİDDİYETİYLE UZAKTAN YAKINDAN BİR İLGİSİ YOK’

Yavaş, “Sayıştay raporları açıklanmadan, bazı kesinleşmemiş bulgularla ilgili açıklamalar yapıyorlar. Bunların devlet ciddiyetiyle uzaktan yakından bir ilgisi yok. Amacımız kimseden intikam almak değil. Bu kadar aç insan varken, ‘proje yapıyoruz' deyip de çöp projelere Ankara halkının milyonlarca, milyarlarca lirasını batıran, usulsüzlük yapan insanlardan bunun hesabının sorulması gerektiğine inanıyoruz. ‘Sorulması gerekiyor' diyoruz ama maalesef pek öyle görünmüyor.”

‘ETİMESGUT KAYMAKAMI'NI SAVCILIĞA ŞİKAYET ETTİK’

ABB Başkanı Yavaş, kaymakamların uygulamalarından ve siyasi tavırlarından da büyük rahatsızlık duyulduğunu kaydetti. Başkan Yavaş, şunları anlattı:

“Belediyenin özelleştirilen Belbesan firması var. Bu firma usulsüz özelleştirildiği için savcılığa verdik. Gayrimenkulde kullanım süresi bitmesine rağmen, Etimesgut Kaymakamı boşaltmıyor. Etimesgut Kaymakamı'nı savcılığa şikayet ettik. Ayrıca boşaltmayan kaymakamlara kira kaybı nedeniyle tazminat davası açacağız. Etimesgut, Çankaya, Altındağ kaymakamlıklarına tahliye yapmadıkları için ihtar çektik. Etimesgut'u savcılığa verdik. Sonuç itibariyle bunların hepsinden belediyenin kira kaybı var. 10 yılı dolmuş artık işgal durumunda. Kanun değişti ‘işgalcidir' diyor. Biz görevi devralıncaya kadar kaymakamlar bu tahliyeleri yaparken, biz görevi devraldıktan sonra yapmamaya başladılar. Neden kaynaklanıyor? Bunu da İçişleri Bakanı'na sormak lazım niye görev yapmadıklarını. Belediyenin buralarda müthiş zararları var.”

‘ENTERESAN BİR ŞEKİLDE ANKAPARK'TA DA YARGI KARARLARIYLA KARŞILAŞTIK’

Melih Gökçek'in belediye başkanlığı döneminde başlatılan, açılışı AKP'li Mustafa Tuna döneminde gerçekleştirilen Ankapark, başkentin önemli kara deliklerinden birisi oldu. Yavaş, mezbelelik halindeki Ankapark'ın son durumuyla ilgili şu bilgileri verdi:

“Enteresan bir şekilde Ankapark'ta da yargı kararlarıyla karşılaştık. Örneğin; kiracılarımızı çalıştırmadıkları için ‘çıkın' dememiz üzerine ‘Bize müdahale ettiler' diye dava açtılar. Hakim 50 bin lira karşılığı tedbir verdi. Davayı belediye olarak biz kazandık ama tedbir kalkmadı. Hakim tedbiri kaldırmadı. Dosya, şimdi istinafta bekliyor. Biz ayrıca tahliye davası açtık. O tahliye davasındaki hakim de ilk açılan davanın sonucunu bekliyor. Bekletme kararı aldı ve duruşmayı Hazirana bıraktı.”

‘ORADA TAM 801 MİLYON DOLAR ÇÜRÜYOR’

Yavaş “Geçtiğimiz günlerde de firma iflasını istedi. İflas olunca otomatikman sözleşme sona ermesine rağmen Yenimahalle Kaymakamlığı'na yazı yazdık ‘Burayı bize verin' diye. Onlar da İçişleri Bakanlığına sormuşlar. Hâlâ sonuç bekliyoruz. Orada tam 801 milyon dolar çürüyor. Ama bakıyoruz bazı siyasiler televizyona çıkıyorlar ‘Ankaparkı niye işletmiyorsunuz?' diye bizi suçluyorlar. Artık buna ben ‘pişkinlik' diyorum başka bir şey demiyorum. Hatalı proje de olsa, devasa rakamlar da harcanmış olsa ortada bir mal var ve bu malın mutlaka bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Halka soracağız” dedi.

‘ÇÖP PROJELERİN HESABI SORULMALI’

Yavaş, AKP döneminin projelerine dikkat çekerek “Bu kadar aç insan varken, ‘proje yapıyoruz' deyip de çöp projelerde Ankara halkının milyarlarca lirasını batıran, usulsüzlük yapan insanlardan bunun hesabının sorulması gerektiğine inanıyoruz. ‘Sorulması gerekiyor' diyoruz ama maalesef pek öyle görünmüyor” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.