Yaşar Kemal, ölümünün 6'ncı yılında anılacak

Yaşar Kemal'in ölüm yıl dönümü dolayısıyla düzenlenecek etkinlikler, online takip edilebilecek.

Yaşar Kemal, ölümünün 6'ncı yılında anılacak
26 Şubat 2021 Cuma 18:39

Edebiyatın usta isimlerinden Yaşar Kemal, ölümünün 6'ncı yılında anılacak.

Ölümünün 6'ncı yıl dönümü dolasıyla 27-28 Şubat tarihlerinde düzenlenecek anma töreni, pandemi koşulları nedeniyle online gerçekleştirilecek. Anma programında, yazarlar, sanatçılar ve bilim insanlarının katıldığı söyleşi ve paneller düzenlenecek. Program, Yaşar Kemal Vakfı YouTube kanalından izlenebilecek.

Yaşar Kemal Vakfı, Büyükçekmece Belediyesi, Maltepe Belediyesi, Sarıyer Belediyesi, Tarsus Belediyesi ve Türk Tabipleri Birliği ortaklığıyla düzenlenecek olan programı şöyle:

- "Yaşar Kemal’in İstanbul'u"

27 Şubat 2021: Büyükçekmece Belediyesi ve Vakıf işbirliğiyle düzenlenen ilk etkinlikte Sacide Bolcan’ın moderatörlüğünde Feridun Andaç, “Anlatı Anakara’sından İzler/Yansılarda Deniz Küstü, Al Gözüm Seyreyle Salih, Kuşlar da Gitti” romanlarına yansıyan İstanbul’u Yaşar Kemal’in bakışı ile anlatacak.

- "Benim Romanlarımı Okuyanlar…"

27 Şubat 2021: Sarıyer Belediyesi ve Vakıf işbirliğiyle aynı gün düzenlenen ikinci etkinlikte Zülfü Livaneli, İdil Biret, Selim İleri ve Türkan Şoray kendi sanat yolculukları ve anıları eşliğinde “kendi Yaşar Kemal”lerini paylaşacaklar.

- "Yaşar Kemal Anlatı Coğrafyasında Doğa/İnsan/Çevre"

28 Şubat 2021: Türk Tabipleri Birliği ve Vakıf işbirliğiyle düzenlenen günün ilk etkinliğinde Feridun Andaç’ın moderatörlüğünde; Vecdi Çıracıoğlu, Ali Dönmez, Cihan Erdönmez ve Ayşegül Tözören Yaşar Kemal’in edebiyatındaki doğa teması ve yazarın öncü doğa kavrayışı üzerine konuşacaklar.

- Binbir Çiçekli Bahçe: Yaşar Kemal’i Anıyoruz"

28 Şubat 2021: Maltepe Belediyesi ve Vakıf işbirliğiyle düzenlenen günün ikinci anma programında Nebil Özgentürk belgeselini sunacak, Barış İnce, ve Ahmet Ümit Yaşar Kemal edebiyatı üzerine değerlendirmelerde bulunacaklar, anma etkinliği Taylan Özgür Ölmez konseri ile sona erecek.

- "Yaşar Kemal Okuma Günleri"

1 Mart 2021: Tarsus Belediyesi Vakfın desteğiyle Şubat ayını Yaşar Kemal ayı ilan ederek 3 Şubat – 1 Mart tarihleri arasında ilk ve ortaöğretim öğrencilerine ve yetişkinlere yönelik “Yaşar Kemal Okuma Günleri” etkinliği düzenledi. 1 Mart’ta yapılacak “Kilikya’nın İncisi Tarsus’tan Çukurova’nın Homeros’una Selam - Yaşar Kemal’e Saygıyla” etkinliğinde; online söyleşiler, belgesel film gösterimi, şiir ve türkülerle Yaşar Kemal dinletisi, okuma günlerinde yer alan öğrenci ve öğretmenlerin çalışmalarından örnekler sergilenecek.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.