Yargıtay’dan boşanma davasında emsal niteliğinde karar

Yargıtay, sürekli olarak sarhoş olmak, kumar oynamak ve taşkınlık çıkarmak nedenleriyle diğer eş lehine manevi tazminat ödenmesi gerektiğine hükmetti.

Yargıtay’dan boşanma davasında emsal niteliğinde karar
31 Aralık 2021 Cuma 10:55

banner255

Bir boşanma davasının temyiz müracaatını değerlendiren Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, emsal nitelikte bir karara imza attı. Yargıtay, kumar bağımlısı ve eve sürekli sarhoş olarak gelen eşin kusurlu olduğuna hükmetti. Eve sarhoş gelen eş hakkında manevi tazminat ödemesini hükmeden kararda Yargıtay ‘kadının kişilik haklarına saldırı’ olarak nitelendirdi.

KADININ KİŞİSEL HAKLARINA SALDIRI

Sözcü’nün İHA’dan aktardığı habere göre kararda şu ifadelere yer verildi: “Bölge adliye mahkemesince kabul edilen ve gerçekleşen davalı erkeğin, alkol alarak sürekli sarhoş olduğu, taşkınlık çıkardığı, kumar oynadığı, evde devamlı kavga ve tartışmaların olduğu şeklindeki boşanmaya sebep olan tüm kusurlu davranışları aynı zamanda kadının kişilik haklarına saldırı niteliğindedir.

Öyleyse, davacı kadın yararına Türk Medeni Kanunu’nun 174/2. maddesi koşulları oluşmuş olup, tarafların ekonomik ve sosyal durumları, fiilin ağırlığı ve hakkaniyet kuralları gözetilerek davacı kadın yararına uygun miktarda manevi tazminata hükmedilmesi gerekirken, yazılı şekilde bu isteğin reddi doğru olmamış ve bozmayı gerektirmiştir. Kararın bozulmasına oy birliği ile hükmedilmiştir.”


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.