Yargıtay'dan kritik karar: Arama yetkisi olmayan bekçilerin bulduğu suç eşyası soruşturmaya konu edilemez

Yargıtay 10. Ceza Dairesi, bekçilerin arama yetkisi olmadığını ve bekçilerin bulduğu suç eşyalarının soruşturmaya konu.

Yargıtay'dan kritik karar: Arama yetkisi olmayan bekçilerin bulduğu suç eşyası soruşturmaya konu edilemez
26 Aralık 2021 Pazar 19:55

banner225

Yargıtay 10. Ceza Dairesi, 772 sayılı Kanun uyarınca arama yetkisi bulunmayan çarşı ve mahalle bekçileri tarafından üst araması yapılamayacağı ve yapıldığı taktirde bulunan suç eşyalarının soruşturmaya konu edilemeyeceği yönünde karar verdi.

3 Mart 2020 tarihinde mahkumiyet kararı verilen sanığın, temyiz itirazı için Yargıtay'a başvurması üzerine Yargıtay şu kararı verdi:

"Dosya kapsamından, suç tarihi itibarıyla yürürlükte bulunan 772 sayılı Kanun uyarınca arama yetkisi bulunmayan çarşı ve mahalle bekçileri tarafından otogar peronlar bölgesinde şüphe üzerine durdurulan sanığın, önleme araması kararına dayanılarak yapılan üst aramasında, montunun sağ cebinde şeffaf poşete sarılı 51 adet, pantolonunun sol cebinde beyaz peçeteye sarılı 45 adet olmak üzere toplam 96 adet MDMA içeren tabletin ele geçirildiği anlaşılmakla, somut olayda, CMK'nın 116, 117 ve 119. maddeleri ile 2559 sayılı Polis Vazife ve Salâhiyet Kanunu ve suç tarihinde yürürlükte bulunan 772 sayılı Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanununa aykırı şekilde yapılan arama sonucunda ele geçen uyuşturucu maddelerin, “suçun maddi konusu” ve “suç delili” olarak hükme esas alınamayacağı gözetilmeden, sanığın beraati yerine, yazılı şekilde mahkûmiyetine karar verilmesi,

Kanuna aykırı, sanık müdafiinin temyiz itirazları bu nedenle yerinde olup, ... Bölge Adliye Mahkemesi 5. Ceza Dairesinin 05/10/2020 tarihli, 2020/1657 esas ve 2020/2262 karar sayılı hükmü hukuka aykırı bulunduğundan, 5271 sayılı CMK'nın 302/2. maddesi uyarınca hükmün BOZULMASINA, bozma sebebine göre sanığın SALIVERİLMESİNE, başka bir suçtan hükümlü ya da tutuklu bulunmadığı takdirde salıverilmesinin sağlanması için ilgili Cumhuriyet Başsavcılığına yazı yazılmasına,

CMK'nın 304/2 (a) maddesi uyarınca dosyanın ... 20. Ağır Ceza Mahkemesine, kararın bir örneğinin ... Bölge Adliye Mahkemesi 5. Ceza Dairesine gönderilmesine, 29/11/2021 tarihinde oy birliği ile karar verildi."

Hukukçu Cüneyd Altınparmak kararı sosyal medya hesabından duyurdu.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.