Yargıda, AKP'li vekilin evinde şüpheli şekilde ölen Nadira Kadirova 'suskunluğu'

Takipsizlik kararı verilen Kadirova soruşturma dosyası 5 Haziran 2020’de Anayasa Mahkemesi’ne taşınmıştı. Ancak AYM, 1 yıldan fazla zamandır Kadirova dosyasına ilişkin bir karar açıklamadı.

Yargıda, AKP'li vekilin evinde şüpheli şekilde ölen Nadira Kadirova 'suskunluğu'
22 Kasım 2021 Pazartesi 10:31

AKP İstanbul Milletvekili Şirin Ünal’ın Ankara’daki evinde 23 Eylül 2019 tarihinde şüpheli şekilde hayatını kaybeden Özbekistan vatandaşı Nadira Kadirova ile ilgili yargı süreci ilerlemiyor.

Kadirova’nın şüpheli ölümüne yönelik Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma, ölümünden yaklaşık 5 ay sonra, 2 Mart 2020’de takipsizlik kararı verilerek kapatılmıştı. Savcılık kararında, Kadirova’nın olay öncesinde intihara karar verdiği öne sürülmüştü. Kadirova ailesinin avukatı Prof. Dr. İlyas Doğan da savcılığın takipsizlik kararı verdiği soruşturma dosyasını 5 Haziran 2020’de Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) taşıdı. Ancak, AYM aylardır Kadirova dosyasına ilişkin bir karar açıklamadı.

‘OLAYDA BİR SİYASİNİN İSMİNİN GEÇMESİNİN, AYM’NİN KARARINI ETKİLEMEYECEĞİNİ UMUYORUZ’

AYM’nin sessizliğine dikkat çeken Prof. Dr. Doğan, BirGün’e yaptığı açıklamada, “Nadira Kadirova dosyası AYM’de son aşamaya geldi. Çünkü son olarak Adalet Bakanlığı bir savunma yaptı ve ben de bu savunmaya cevap verdim. Şu an itibarıyla AYM’nin atacağı tek adım kararını açıklamaktır. Diğer tüm süreçler tamamlanmış durumda. Ne zaman karar verileceği ve bu kararın ne zaman açıklanacağı da AYM’nin yetki ve takdirinde. Kadirova’nın ölümünün üzerinden iki yıldan fazla zaman geçti, artık kararın gecikmeden verileceğini ümit ediyorum. Olayda bir siyasinin isminin geçmesi, AYM’nin karar vermeyi geciktirmesinde bir etken değildir umarım” dedi.

‘KADİROVA’NIN ŞÜPHELİ ÖLÜMÜNÜ AİHM’E TAŞIYACAĞIZ’

Yürütülen soruşturmada birçok eksiklik olduğunu da vurgulayan Prof. Dr. Doğan, sözlerini şöyle tamamladı: “Yürütülen soruşturmada toplanmayan deliller ve birçok eksik inceleme var. AYM’nin bu eksiklikleri göreceğini, yeterince incelenme yapılmadığı için bir hak ihlali kararı vereceğini ve davanın yeniden görüleceğini umuyorum. Bizim isteğimiz davanın ülkedeki yargı mekanizmalarıyla çözüme kavuşturulması; ama eğer beklentimizin tersi bir durum olursa Nadira Kadirova’nın şüpheli ölümünü Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) de taşıyacağız.”

AİLE İSYAN ETTİ: ŞİRİN ÜNAL VEKİL OLDUĞU İÇİN Mİ BÖYLE OLUYOR?

Nadira Kadirova’nın ağabeyi Muhammet Ali Kadirova da yargı sürecine isyan ederek, “Artık yeter. Kardeşimin ölümünün üzerinden tam 2 yıl 2 ay geçti. Şirin Ünal, milletvekili olduğu için mi böyle oluyor? Söyleyecek söz bulamıyorum. Türkiye halkının bize destek olmasını bekliyoruz. Artık adalet yerini bulsun. Kardeşimin ölümüne neden olanlar hak ettikleri cezayı alsın” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.