Yalçın Doğan: O 'ihanet', belki yüz yılı aşacak 'yeni bir ihanete' uzanıyor

'İstanbul...Türkiye'nin değil, dünyanın üzerine titrediği bir kent...'

Yalçın Doğan: O 'ihanet', belki yüz yılı aşacak 'yeni bir ihanete' uzanıyor
26 Haziran 2021 Cumartesi 14:04

T24 yazarı Yalçın Doğan,kamuoyunun muhalefetine rağmen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın yaptırmak istediği Kanal İstanbul'a dair yazdı. Erdoğan'ın "Biz İstanbul'a ihanet ettik" sözünü hatırlatan Doğan, "Ve bugün...O "ihanet", belki de yüz yılı aşacak bir süreye uzanan "yeni bir ihanete" uzanıyor: Bugün "Kanal İstanbul'un" temelinin atılması söz konusu." dedi.

Doğan'ın T24'te "Kanal İstanbul: Yüzyılın ihaneti" başlığıyla yayımlanan yazısının bir kısmı şöyle:

İstanbul'u yirmi beş yıl yönettikten sonra, Tayyip Erdoğan ortaya çıkan manzaraya baktığında, baklayı ağzından çıkartıyor: "Biz İstanbul'a ihanet ettik"

Bir yeryüzü cenneti... 1950'lere kadar... Yüzlerce balık türü, deniz canlısı, içilebilir suları barındıran dereler... Boğaz kıyılarına kadar uzanan ormanlar, meralar... Binbir çeşit bitki türü... Göçmen kuşların durağı adalar...

İstanbul...

Türkiye'nin değil, dünyanın üzerine titrediği bir kent...

Ne var ki, sonradan "taşı toprağı altın" söylemiyle tetiklenen hızlı büyüme süreci, 15 milyon insanın plansız bir biçimde "yığıldığı", kaynakları yetmeyen, kendisini ve çevresini tüketen bir kente dönüşüyor.

Hele de, AKP iktidarı ile birlikte, 1994 - 2019 arasında, o yirmi beş yılda "olağanüstü bir betonlaşmaya" ek olarak, hiçbir ekonomik ve sosyal verimliliği olmayan girişimlerle, kesilen milyonlarca ağaç, kurutulan göletler ve dereler, orman ve meralarla zengin, rüya gibi bir yerleşim yerini "yeşil yoksulu bir kent" haline getiriyor.

İstanbul'u yirmi beş yıl yönettikten sonra, Tayyip Erdoğan ortaya çıkan manzaraya baktığında, baklayı ağzından çıkartıyor:

"Biz İstanbul'a ihanet ettik".

Ve bugün...

O "ihanet", belki de yüz yılı aşacak bir süreye uzanan "yeni bir ihanete" uzanıyor:

Bugün "Kanal İstanbul'un" temelinin atılması söz konusu.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.