Varank: Uzaya vatandaşını gönderen sayılı ülkeler arasında yerimizi alacağız

'Uzaya gidecek vatandaşımız, gençlerimize bir rol model olacak' diyen Bakan Varank, 'Bu sayede gençlerimiz uzaya ve havacılığa çok daha fazla ilgi gösterecekler' ifadelerini kullandı.

Varank: Uzaya vatandaşını gönderen sayılı ülkeler arasında yerimizi alacağız
03 Haziran 2022 Cuma 15:31

banner255

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Aksaray Belediyesi'nce düzenlenen Aksaray Bilim Festivali'nin açılışına katıldı. Varank, burada yaptığı konuşmada, "Uzaya vatandaşını gönderen sayılı ülkeler arasında yerimizi almış olacağız. Cumhurbaşkanı'mız projeyi duyurduktan sonra oluşan ilgiden ziyadesiyle memnunum. Ben şartları sağlayan herkesi uzay yolculuğu için başvurmaya davet ediyorum. Uzaya gidecek vatandaşımız, yapacağı bilimsel çalışmaların yanında gençlerimize bir rol model de olacak" dedi.

SON BAŞVURU TARİHİ 23 HAZİRAN

Uzaya gönderilecek kişinin, gençlere rol model olacağını söyleyen Bakan Varank, "2023 yılında bir Türk vatandaşını bilimsel faaliyetler yürütmek üzere uluslararası uzay istasyonuna göndereceğimizi duyurmuştuk. Uzaya vatandaşını gönderen sayılı ülkeler arasında yerimizi almış olacağız. Gidecek vatandaşımızın seçimi için 23 Haziran 2022 saat 20.23'e kadar 'uzaya.gov.tr' internet adresinden başvuruları kabul etmeye başladık. Cumhurbaşkanımız projeyi duyurduktan sonra oluşan ilgiden ziyadesiyle memnunum. Ben şartları sağlayan herkesi uzay yolculuğu için başvurmaya davet ediyorum. Uzaya gidecek vatandaşımız, yapacağı bilimsel çalışmaların yanında gençlerimize bir rol model de olacak. Bu sayede gençlerimiz uzaya ve havacılığa çok daha fazla ilgi gösterecekler. Üniversite mezunu 45 yaşından genç ve belirli bölümlerde, özellikle mühendislik ve temel bilimler alanında mezun olmuş arkadaşlarımızı bu çalışmaya davet ediyorum" diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.