Van'da HDP binasının bulunduğu sokak tekrar kapatıldı

HDP Van İl Örgütü binasının bulunduğu sokak polis tarafından bariyerlerle yeniden kapatıldı.

Van'da HDP binasının bulunduğu sokak tekrar kapatıldı
12 Mart 2021 Cuma 17:30

banner225

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van İl Örgütü binasının bulunduğu Nacibey Sokağı bir kez daha polislerce bariyerlerle giriş çıkışlara kapatıldı. Sokağın "çocuklarının dağa kaçırıldığı" iddiasıyla parti binası önüne gelecek bir grup için kapatıldığı öğrenildi. 

HDP Van İl Örgütü’nün sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda "HDP Van il binamız yeniden ablukaya alındı. İçeri giriş çıkışlar yasaklanıyor" denildi.

HDP Van İl Örgütü binasının bulunduğu sokağın kapatılmasına tepki gösteren Milletvekili Murat Sarısaç, "AKP gibi bütün umudunu savaşa bağlamış bir parti annelerin umudu olamaz” dedi. 

AKP'NİN DERDİ

Her gün çok sayıda annenin tutuklandığına değinen Sarısaç, AKP’nin kendi menfaatleri doğrultusunda kimi kişileri hareket ettirdiğine dikkati çekti. Sarısaç, "Taybet Ana’nın cenazesi 7 gün sokakta kaldı. Mezarlıklar bombalandı. Yüzlerce anne bugün cezaevinde. O yüzden AKP’nin derdi anneler ve o annelerin çocuklarının derdi değildir. AKP’nin hassasiyeti polis, asker ya da PKK’li anneler olmuş olsaydı bu savaşı bitirirdi. Bu savaş bitmiş olsaydı bir anne dahi ağlamazdı" diye konuştu. 

'ANNELERİN UMUDU OLAMAZ' 

"AKP artık Türkiye’ye verebilecek bir şeyi olmadığını çok iyi biliyor" diyen Sarısaç, kentteki yolsuzluklara değindi. Sarısaç, sokakta bekleyen polislere işaret ederek, "Şurada yaptıkları devlet polisliği değil, halk polisliği değil. Burada yaptıkları AKP-MHP polisliğidir. Onlara hizmet ediyorlar. Kendi partimizin önünde santimlerle ölçülerek açıklama yapıyoruz. Ama birazdan, menfaatle buraya getirdikleri muhtarlar ve kendi gazetecileriyle açıklama yapacaklar. Hodri meydan; AKP vekilleri kendilerine güveniyorlarsa, bu halkın HDP’yi değil onları tercih ettiğini söylüyorlarsa çıksınlar beraber caddelere, mahallelere gidelim. O çevre yolunun mağdur ettiği ailelere gidelim. Nasıl olsa bütün polisler arkalarında. AKP gibi bütün umudunu savaşa bağlamış bir parti asla annelerin umudu olamaz" şeklinde konuştu. 

'KAYIPLARINIZI VAN VALİLİĞİ ÖNÜNDE ARAYIN'

5-6 kişilik bir grup, çocuklarının dağa kaçırıldığı iddiasıyla parti binası önüne geldi. AKP’li Edremit Belediye Meclis üyeleri Fuat Tunel ve Enver Yabaş, AKP'li Çatak eski Belediye Meclis üyesi Kemal Alçık, Kadim Aşiretler Federasyonu Başkanı Rasim Aslan, Korucular Federasyonu Başkanı Ayhan Kahraman ile kendini aşiret lideri olarak tanımlayan Salih Özbek de gruba eşlik etti. 

 

HDP’liler ise megafonla, “Dikkat dikkat HDP önünde toplanan kitleye sesleniyorum. Yaptığınız eylem AKP-MHP faşist iktidarının provakasyonu ve su istimalidir. Lütfen dağılın. Kayıplarınızı Van Valiliği önünde arayın. Kayıplarınızın adresi HDP değildir. HDP Barışın çözümün adresidir” anonsu yaptı.

 

Parti binasının bulunduğu sokak geçtiğimiz hafta da yine bariyerlerle bir süre giriş çıkışlara kapatılmıştı.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.