Valilik: BOTAŞ hattındaki patlama direk devrilmesi sonucu

Maraş'ta BOTAŞ'a ait petrol boru hattındaki patlamanın görüntüleri ortaya çıktı. Valilik, devrilen bir direğin patlamaya neden olduğunu açıkladı.

Valilik: BOTAŞ hattındaki patlama direk devrilmesi sonucu
19 Ocak 2022 Çarşamba 14:33

banner225

Maraş'ın Pazarcık ilçesinden geçen BOTAŞ'a ait petrol boru hattında dün saat 19.30 sıralarında meydana gelen patlamayla ilgili sabotaj iddiaları ortaya atılırken, valilik ise devrilen bir aydınlatma direğinin patlamaya yol açtığını duyurdu. Patlama anına ilişkin görüntü yayınlandı.

Patlamanın ardından çıkan alevlere, Maraş'ın yanı sıra çevre il ve ilçelerden gelen itfaiye ekipleri müdahale etti. Alevlerin kara yolunu tehdit etmesi nedeniyle Kahramanmaraş-Gaziantep kara yolu da çift yönlü olarak trafiğe kapatıldı. Ekiplerin yoğun mücadelesinin ardından saatler sonra kontrol altına alınan yangın, sabah saatlerinde tamamen söndürüldü.

Soğutma çalışmalarının tamamlanmasının ardından boru hattından saat 11.00 itibariyle yeniden petrol akışına başlandı.

Petrol boru hattındaki patlamanın yeni görüntüleri ortaya çıktı. Elektrik direğinin devrilmesi ve yükselen dumanlar görüntülendi.

Patlamanın saldırı veya sabotaj olma ihtimali üzerine soruşturma yürütülürken, Kahramanmaraş Valiliği'nden yapılan açıklamada, Pazarcık ilçesinin Narlı Mahallesinden geçen Irak-Türkiye petrol boru hattının 511'inci kilometresinde yangın meydana geldiği belirtildi ve şöyle denildi:

"BOTAŞ acil müdahale ekipleri başta olmak üzere olay yerine sevk edilen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü itfaiye ekiplerinin ve güvenlik görevlilerinin müdahalesi ile yangın kısa sürede tamamen söndürülmüştür. Bölgede soğutma çalışmaları ise halen devam etmektedir. Yangının çıkış nedeni ile ilgili yapılan araştırmalarda; ilk bulgulara göre, bir görgü şahidinin ilçe jandarma komutanlığına verdiği ifadeler doğrultusunda, olumsuz hava koşulları nedeniyle elektrik direğinin devrilmesi sonucu meydana geldiği değerlendirilmektedir. Olayla ilgili çok yönlü soruşturma devam etmekte olup gelişmelerle ilgili bilgi verilecektir."


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.