Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün bir yılda tahsis ettiği 1661 binadan 921’i Diyanet’e ayrılmış

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün sadece 2020 yılında 921 binayı Diyanet İşleri Başkanlığı’na tahsis ettiği belirlendi. CHP'li Gök, söz konusu tahsis işlemlerini Meclis'e taşıdı.

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün bir yılda tahsis ettiği 1661 binadan 921’i Diyanet’e ayrılmış
24 Mayıs 2022 Salı 11:53

banner255

Sayıştay’ın Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait 2020 yılını kapsayan İdare Faaliyet Raporu’na göre 1661 taşınmaz vakıflara, derneklere ve kamu kurumlarına tahsis edildi. Bu taşınmazların sadece 921’inin ise Diyanet İşleri Başkanlığı’na tahsis edildiği belirlendi. Taşınmazların 258’i vakıflara, 57’si derneklere, 202’si Millî Eğitim Bakanlığı’na, 114’ü belediyelere ve 14’ü üniversitelere tahsis edildi.

Taşınmazların yarısından fazlasının Diyanet İşleri Başkanlığı’na hangi sebeplerle tahsis edildiğine ilişkin ise bilgi paylaşılmadı.

‘AYRICALIK, TOPLUMDAKİ EŞİTLİK DUYGUSUNU YARALIYOR’

ANKA’dan Şeyma Paşayiğit’in haberine göre CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün vakıf kültürü gereği kamusal hizmetlerin sağlıklı bir şekilde ulaşmasını sağlamakla yükümlü olduğunu ve bu hizmetlerin dağıtımında belirli kişi veya kurumlara ayrıcalık tanınmasının toplumdaki eşitlik ve adalet duygularını yaraladığını belirterek, konuyu TBMM gündemine taşıdı.

CHP’li Gök, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Diyanet İşleri Başkanlığı’na tahsis edilen taşınmazların hangi amaçlar için tahsis edildiğini ve güncel kullanım durumlarını, aylık kiralama bedellerini, taşınmazların tahsis amaçlarını ve güncel kullanım durumlarını sordu. Gök, ayrıca 2002 – 2020 döneminde vakıf, dernek ve kamu kurumlarına tahsis edilen taşınmazların sayılarını ve hangi amaçla kullanıldıklarının da yanıtını istedi.

BAKAN, BİNALARIN TAHSİS AMACINA İLİŞKİN SORUYU YANITLAMADI

Turizm Bakanı Ersoy, CHP’li Gök’ün sorularına yanıt verdi. Yanıtta, taşınmaz tahsislerinin aile ve dini rehberlik bürosu, Kuran kursu, dini ve hayri hizmetler, meşruta, kütüphane, eğitim ve irşat faaliyetleri ve sosyal ve kültürel faaliyetlerde kullanılması amacıyla yapıldığı belirtildi.

Bu kapsamda 2020 yılında toplam 1661 taşınmazın tahsis edildiği kaydedildi. 2002 -2020 döneminde kamu yararına çalışan derneklere 54, kamu kurumlarına 1278 taşınmazın tahsisinin yapılması dikkat çekti. Hangi binanın hangi amaçla kullanıldığı sorusu ise yanıtsız kaldı.

‘20 KATIN ÜSTÜNDE ARTIŞ’

Konu hakkında konuşan Gök, tabloda dengesizlik olduğunu vurguladı. Gök, “18 yılda bin 332 taşınmaz tahsisi yapan Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün sadece 2020 yılında 921’i Diyanet İşleri Başkanlığı’na olmak üzere yaptığı 1661 taşınmaz tahsisinin detaylarının açıklaması gerekmektedir. 2002 – 2020 döneminde yılda ortalama 74 taşınmaz tahsisi yapılırken sadece 2020 yılında bu sayı 20 katın üzerine çıkmıştır. Kamusal hizmetleri yurttaşlarımıza sağlamak ile yükümlü olan Vakıflar Genel Müdürlüğü söz konusu taşınmazların her birinin güncel kullanım durumlarını ve kiralama bedellerini kamusal şeffaflık ilkesine uygun olarak kamuoyu ile paylaşmak zorundadır” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.