Ünsal için Yargıtay'a 10’uncu dilekçe

Ölüm orucundaki tutuklu avukat Aytaç Ünsal için Yargıtay'a 10’uncu kez dilekçe veren meslektaşları, “Ebru’yu kaybettik. Aytaç’ı yaşatmalıyız” dedi.

Ünsal için Yargıtay'a 10’uncu dilekçe
02 Eylül 2020 Çarşamba 17:02

banner225

Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD), Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), Adalet için Mücadele, Demokrasi için Hukukçular, Hukukçu Dayanışması ve Toplumsal Hukuk’un çağrısı ile bir araya gelen avukatlar, ölüm orucundaki meslektaşları Aytaç Ünsal'ın tahliye edilmesi için 10’uncu kez Yargıtay 16. Ceza Dairesi’ne dilekçe verdi.

AVUKATLARA ÇAĞRI

Çankaya ilçesindeki Yargıtay Ön Büro binası önüne bir araya gelen avukatlar, tahliye talepli dilekçeleri üçerli gruplar halinde ceza dairesine teslim etti. Hukuk örgütleri tarafından tüm avukatlara, “Son çağrımızda ‘Ebru artık konuşamıyor. Artık son aşamadayız’ demiştik. Ebru’yu kaybettik. Aytaç’ı yaşatmalıyız. Yargıtay 16. Ceza Dairesi bu hafta muhtemelen tahliye ve esasa ilişkin karar verecek” çağrısı yaptı.

'İVEDİLİKLE TAHLİYE VERİLMELİ'

Yargıtay’a verilen dilekçede, “Aytaç Ünsal'ın İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü'nce ve Türk Tabipleri Birliği'nce (TTB) düzenlenen raporlara istinaden tahliyesi talebimizdir. Müvekkil meslektaşımız Ebru Timtik sağlık durumunun ciddiyetini anlattığımız onlarca dilekçeye rağmen tahliye edilmemiş ve ölüm orucunun 238. gününde hayatını kaybetmiştir” hatırlatmasında bulunuldu. 

Adli Tıp Kurumu (ATK) raporuna rağmen tahliyenin gerçekleşmediği belirtilen dilekçede, “Söz konusu raporlar gereğince müvekkil Aytaç Ünsal'ın cezaevi şartlarından daha kötü olan hastanede kalmasının sağlığı için uygun olmadığı tespitinin değerlendirmesi ile müvekkilin içinde bulunduğu hayati risk sebebi ile ivedilikle tahliyesine karar verilmesi” talebinde bulunuldu.


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.