Ümit Kıvanç'tan İmamoğlu'na tepki: Öldürtenleri de anıyorsunuz

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, sosyal medya hesabından Ümit Kaftancıoğlu'nu andı.

Ümit Kıvanç'tan İmamoğlu'na tepki: Öldürtenleri de anıyorsunuz
11 Nisan 2022 Pazartesi 22:49

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu sosyal medya hesabından sosyalist kimliğiyle bilinen yazar Ümit Kaftancıoğlu'nu andı. 1980 Askeri Darbesi'nde kendini 'Ülkücü' olarak tanımlayan Ahmet Mustafa Kıvılcım tarafından katledilen Kanftancıoğlu’nu anan İmamoğlu’na, yazar Ümit kıvanç yanıt verdi.

Kıvanç, İmamoğlu'na verdiği yanıtta, "Öldürtenleri de anıyorsunuz. Olmaz ki böyle" ifadelerini kullandı.

ÜMİT KAFTANCIOĞLU KİMDİR?

Ümit Kaftancıoğlu 1935 yılında doğan Türk, yazar, derlemeci ve radyo programcısıdır. 1957'de Cılavuz Köy Enstitüsü'nü bitirdi. Üç yıl kadar Mardin'in Derik ilçesinde ilkokul, Rize'nin Pazar ilçesinde ortaokul öğretmenliği yaptı.[kaynak belirtilmeli] 1961'de Balıkesir Necatibey Eğitim Enstitüsü Edebiyat bölümünü bitirdi. Bir süre Türkçe öğretmenliği yaptı. Türlü soruşturmalardan sonra öğretmenlikten uzaklaştırıldı.

1974'te TRT'de yapımcı olarak çalışmaya başladı. Dönemeç adlı hikâyesiyle 1970 TRT Büyük Ödülü'nü aldı. Köy Odası programlarını hazırlayan ekibin sorumlusu oldu. Hakullah adlı röportajıyla 1972 Ali Naci Karacan Birincilik Armağanı'nı aldı.

11 Nisan 1980 gününün sabahı evinden işe gitmek üzere dışarı çıktığında silahlı saldırıya uğradı. Sırtına ve göğsüne isabet eden 5 kurşun nedeniyle ağır yaralanan Kaftancıoğlu, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Olaydan sonra tutuklanan Ahmet Mustafa Kıvılcım, polise verdiği ifadede Kaftancıoğlu'nu "solcu olduğu için" öldürdüğünü söyledi.Kıvılcım, Askeri Mahkeme tarafından ömür boyu hapse mahkûm edildi; fakat cezası Askeri Yargıtay tarafından bozuldu ve 4 yıl tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakıldı.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.