'Ukrayna'daki savaş' diye oyun videosu yayınlayan CNN Türk'ten açıklama

Rusya-Ukrayna savaşına ait olduğu iddiasıyla oyun videosu yayınlayan CNN Türk, 'personel hatası' dedi.

'Ukrayna'daki savaş' diye oyun videosu yayınlayan CNN Türk'ten açıklama
01 Mart 2022 Salı 18:31

Rusya'nın Ukrayna'ya işgali sürerken CNN Türk'te yayınlanan bir görüntü sosyal medyada gündem oldu. CNN Türk'te "Geceye dair sıcak bir görüntü" diye yayınlanan görüntülerin, oyun videosu olduğu ortaya çıktı.

Konuya ilişkin CNN Türk'ten açıklama geldi.

Açıklamada, görüntüyü yayınlayan personel ile ilgili soruşturma başlatıldığı ifade edildi.

'PERSONEL GÜVENDİĞİ BİR KAYNAKTAN GELMESİ ÜZERİNE ÖNİZLEME YAPMADAN EKRANA VERMİŞ'

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"28 Şubat gününün ilk saatlerinde, sabaha karşı 02.44’te CNN TÜRK ekranlarına Ukrayna’daki savaşa ait olduğu düşüncesiyle sonrasında kurgu olduğu anlaşılan bir görüntü yayınlanmıştır. Görüntü, konuklar gelişmeleri değerlendirirken tam olarak üç dakika on saniye ekranda kalmıştır. Görüntünün kurgu olduğu şüphesi oluşunca hemen yayından alınmış ve bir daha da ekrana getirilmemiştir.

Konuyla ilgili kurum içinde inceleme başlatılmıştır. Kurgu görüntünün ekrana verilmesine neden olan personel savunmasında; 'Kendisinin şahsen güvendiği bir haber kaynağından gelmesi nedeniyle görüntüyü önizleme yapmadan ekrana verdiğini, ancak kurgu olduğu farkedilir farkedilmez uyarı aldığını ve ekrandan görüntüyü çektiğini' söylemiştir. Yaptığı hata nedeniyle özür dilemiştir.

CNN Türk’ün önceliği, haberi izleyiciye en hızlı şekilde ve doğru bilgiyle sunmaktır. Dolayısıyla kontrol edilmeden bir görüntünün veya bilginin ekrana yansıtılmaması temel ilkemizdir. Konuyla ilgili sorumluluğu bulunan söz konusu personelle ilgili işlem başlatılmıştır."


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.