Tutuklu 4 avukat süresiz açlık grevine başladı

Çağdaş Hukukçular Derneği, yaptığı açıklama ile tutuklu 4 avukatın 3 Şubat tarihinden beri devam ettirdikleri açlık grevini süresiz açlık grevine dönüştürdüğünü duyurdu.

Tutuklu 4 avukat süresiz açlık grevine başladı
10 Mart 2020 Salı 17:20

banner255

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), açlık grevindeki tutuklu üye ve yöneticilerinin taleplerini dile getirmek ve sağlık durumlarına dikkat çekmek amacıyla İstanbul Barosu Kültür ve Sanat Merkezi’nde açıklama yaptı. ÇHD üye ve yöneticilerinin yanı sıra Halkın Hukuk Bürosu (HB) temsilcilerinin de katıldığı açıklamaya yurttaşlar da ilgi gösterdi. Salona, “Tutsak avukatlar süresiz açlık grevinde talepleri kabul edilsin” pankartı asıldı.

‘TUTUKLU 4 AVUKAT SÜRESİZ AÇLIK GREVİNDE’

ÇHD Genel Sekreteri Nergiz Tuba Aslan açlık grevinde bulunan arkadaşlarının durumlarına dikkat çekerek, taleplerinin karşılanması çağrısında bulundu. Aslan, açlık grevinde bulunan 8 avukattan 4’ünün açlık grevini bugün itibariyle süresiz açlık grevine dönüştürdüğünü açıkladı. Diğer 4 avukat ise, açlık grevini sonlandırdı. Aslan, “Açlık grevi süreci daha da ağırlaşarak devam ediyor. 8 tutuklu arkadaşımızdan 4’ü süresiz açlık grevine başladıklarını duyurdular. Bugün itibari ile süresiz açlık grevine başlıyorlar. Diğer 4 avukat arkadaşımız da açlık grevlerine ara verdiler. Süresiz açlık grevine başlayan arkadaşlarımız Ebru Timtik, Barkın Timtik, Aytaç Ünsal ve Oya Aslan. Arkadaşlarımızın açlık grevlerinin bugün 37'nci cünü. Ebru Timtik açlık grevine bir ay öncesinde, Grup Yorum üyeleriyle dayanışmak amacıyla başlamıştı. Avukat arkadaşlarımız başladığında da ara vermeden devam etti. Ebru Timtik yönünden açlık grevinin 67'nci günü” ifadelerini kullandı.

‘BU ADALETSİZLİK ELBET BİTECEK’

Süresiz açlık grevine başlayan avukatların gönderdiği metni Halkın Hukuk Bürosu avukatı ve ÇHD Genel Merkez Yöneticisi Metni Didem Baydar Ünsal okudu. Açlık grevi ve ölüm oruçlarındaki Grup Yorum üyelerinin durumlarına dikkat çekilen mektupta, “Ve onlarda gidecek olanlar da var yıldızlar ülkesine. Orada eşitlik, kardeşlik, adalet, vefa, umut, güven, sevgi, mertlik, insanlık varmış diyorlar. Bu değerleri taşıdıklarına emin olduklarımız bir bir gittiler kanatlanıp. Öyle bir ülke yoktuysa da artık var! Biliyoruz. Nedenlerimiz bu kadar ortakken birleşip suskunluğunun karanlığını dağıtamıyorsak yuh olsun bize. Açlık grevi eylemi bir itiraftır aynı zamanda. Hele tutsaklar yapıyorsa. Bu yüzden kolay kabul edilemez. Kitlelerin pasifliğini ve toplumsal mücadelelerin geri düştüğünü anlatır. Bu yüzden bu eylem ile zalimlere sesleniyoruz. Açlığımızla seslendiğimiz; ‘Bu adaletsizlik bitecek elbet’ diye bekleyen kitlelerdir” ifadeleri yer aldı. (MA)


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.