Tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen 20 HDP'li siyasetçi hakkında sıcak gelişme

Gözaltında tutulan 20 siyasetçinin mahkeme ifadeleri sona erdi.

Tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen 20 HDP'li siyasetçi hakkında sıcak gelişme
02 Ekim 2020 Cuma 09:49

banner255

Sulh Ceza Hakimliği’nin kararı beklenirken; ÖHD Ankara Şubesi, uzun süren ifade işlemleri için “İşkence ve kötü muamele yasağının ihlal boyutuna varmıştır” dedi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan “Kobanê soruşturması” kapsamında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri ve eski milletvekillerine yönelik yapılan operasyonda gözaltına alınan 20 siyasetçinin tutuklama talebiyle sevk edildiği mahkemedeki ifadeleri sona erdi. Siyasetçiler hakkında Sulh Ceza Hakimliği’nin vereceği karar bekleniyor.

SEVK SUÇLAMA MADDESİ BİLDİRİLMEDİ

HDP'li siyasetçilerin avukatlarına, tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk kararına ilişkin tutuklamaya hangi maddelerden (suçlamalardan) sevk edildiğinin bildirilmediği öğrenildi.

‘İŞKENCE BOYUTUNA VARDI’

Dün saat 11.00’de adliyeye getirilip gece saat 00.00’a kadar savcılık ifadeleri alının siyasetçilere yönelik uygulama işkence olarak değerlendirildi. Hukuksal süreci takip eden Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Ankara Şubesi, sosyal medya hesabından, “18 saattir adliyede olan müvekkillerimizin 03.00 itibariyle tutuklanma talebiyle sulh ceza sorgularının yapılması, işkence ve kötü muamele yasağının ihlali boyutuna varmıştır” açıklaması yaptı.


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.