Türkiye Uzay Ajansı'ndan 'yeşil ışık' açıklaması: Meteorun kimyasal yapıları sebebiyle

İstanbul semalarındaki gizemli yeşil ışığın sırrı çözüldü.

Türkiye Uzay Ajansı'ndan 'yeşil ışık' açıklaması: Meteorun kimyasal yapıları sebebiyle
01 Şubat 2022 Salı 14:00

banner255

Türkiye Uzay Ajansı, dün gece gökyüzünde başta İstanbul olmak üzere çevre illerden gözüken yeşil ışıklı meteor hakkında açıklama yaptı.

İstanbul'a meteor düştüğü iddiası' sosyal medyada gündem oldu. Binlerce kullanıcı gizemli yeşil bir ışık gördüklerine dair tweet'ler attı.

Gizemli yeşil ışığın İstanbul dışında; İzmir, Bursa, Çanakkale ve Balıkesir'de de görüldüğüne dair söylentiler çıktı.

Bunun üzerine Türkiye Uzay Ajansı konuyla ilgili açıklama yaptı;

"Dün gece Türkiye'nin çeşitli noktalarında gökyüzünde yeşil ışık saçan bir meteor görüntülenmiştir. Bu gök cisimleri kimyasal yapıları sebebiyle atmosferde pek çok farklı renkte gözlemlenebilir.

Meteorlar, Dünya atmosferine girdiklerinde çok sayıda hava molekülü ile çarpışırlar. Bu çarpışmalar parçacığın dış katmanlarını püskürterek sodyum, demir ve magnezyum atomlarından oluşan bir buhar oluşturur.

Meteor rengi, metal atom emisyonlarının mı yoksa hava plazma emisyonlarının mı baskın olduğuna bağlıdır. Birçok meteorun rengine, onlardaki metal atomlarından yayılan ışık (mavi, yeşil ve sarı) ile havadaki atomlar ve moleküller tarafından yayılan ışık (kırmızı) neden olur. 

Metal atomları, sodyum lambalarındaki gibi ışık yayar: sodyum (Na) atomları turuncu-sarı bir ışık verir, demir (Fe) atomları sarı bir ışık, magnezyum (Mg) yeşil baskın ışık yayar. İyonize kalsiyum (Ca.) atomları, atmosferik nitrojen (N2) ve oksijen atomları (0) ve molekülleri kırmızı bir ışık verirken mor bir renk tonunda görülebilirler. "


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.