Turgut Öker'e 8 bin 500 TL para cezası verildi

AABK Onursal Başkanı Turgut Öker 'Hitler Yahudiler için ne ifade ediyorsa, Yavuz Sultan Selim de Aleviler için aynı şeyi ifade ediyor' sözlerinden dolayı bugün Kartal Adliyesi’nde hakim karşısına çıktı.

Turgut Öker'e 8 bin 500 TL para cezası verildi
01 Temmuz 2020 Çarşamba 11:13

banner255

Türkiye’den ve Avrupa’dan gelen Alevi kurum temsilcileri ile HDP milletvekilleri Zeynel Özen, Tülay Hatimoğulları ve Musa Piroğlu da Öker’e destek için adliyedeydi.

Kısa süren duruşma, Öker’e 8 bin 500 TL para cezası verilmesi ile sonuçlandı.

Turgut Öker, duruşmada yaptığı savunmaya 20 milyonu aşan Alevi toplumunu temsil eden bir kurumun genel başkanı olduğunu belirterek başladı. Duruşmada yaptığı savunmada Alevilerin hiçbir kamu alanında hak ve özgürlüğe sahip olmadığını vurguladı ve şöyle devam etti: “Tüm bu sorunlardan ötürü örgütlenmiş bir Alevi kurumunun başındaydım ve tabii ki Alevilerin bu sorunlarını dile getirmek benim görevim. Tüm 20 milyon Alevinin feryadını suç olarak nitelemek kabul edilemez.”

Geçtiğimiz günlerde de Turgut Öker hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla 11 ay 20 gün hapis cezası verilmiş, mahkeme, hapis cezasını para cezasına çevirerek, Öker hakkındaki yurt dışı yasağını kaldırmıştı.


Kaynak: Artı Gerçek

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.