'Tüm dünya böyle bir atamaya sadece güler, biz ise acı içinde izliyoruz'

'Eğer tıp fakültelerinde imam yetiştirmek istiyorlarsa o başka bir şey.'

'Tüm dünya böyle bir atamaya sadece güler, biz ise acı içinde izliyoruz'
13 Mart 2021 Cumartesi 10:02

Türk Tabipleri Birliği İkinci Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, Ramazan'da TV programı yapan ve Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Hatipğlu'nun tıp, güzel sanatlar ve mimarlık fakültelerinin dekanlığını yürütmesine tepki gösterdi. Ökten, "Tüm dünya böyle bir atamaya sadece güler. Biz ise TTB olarak bunları acı içinde izliyoruz." dedi.

Cumhuriyet Gazetesi'nden Sefa Ökten'in haberine göre; Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu’nun, tıp, güzel sanatlar ve mimarlık fakülteleri dahil 4 fakültenin dekanlığını yürütmesine Türk Tabipleri Birliği (TTB) İkinci Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten ve Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan’dan tepki geldi.

Doç. Dr. Ökten, bu durumun “tıp eğitimini niteliksiz hale getirme çalışmasının sonucu” olduğunu söyledi. Tüm üniversitelerde aynı sorunun bulunduğunu, liyakatsiz, partili rektör ve dekan atamaları yapıldığını vurgulayan Ökten, “Eğitim her yerde niteliksizleştiriliyor. Dünyada ilk 500’e giren üniversitemiz, her tarafa yandaş, partili rektör, dekan ve bölüm başkanları atanması sonucu yoktur” dedi. Tıp fakültesine ilahiyatçı dekanın vekâleten de olsa atanmasının kabul edilecek bir durum olmadığını söyleyen Ökten, “Tüm dünya böyle bir atamaya sadece güler. Biz ise TTB olarak bunları acı içinde izliyoruz. Eğer tıp fakültelerinde imam yetiştirmek istiyorlarsa o başka bir şey” dedi.

Ökten, her yerde eğitici kadrosu, hastanesi, derslikleri olmayan, sadece tabelası bulunan tıp fakültelerinin olduğuna dikkat çekerek “Tıp eğitimi uzun, ağır ve ciddi bir iştir. Sonuçta oradan yetişecek hekimler insan sağlığı ile uğraşacak, hastaları iyileştirecek ve ameliyat yapacak. Hatipoğlu’nun, rektörlüğün yanında içinde tıp fakültesinin de olduğu 4 fakülteye dekan olarak vekâlet etmesi liyakate, bilime, eğitime vurulmuş büyük bir darbe, haksızlık ve uygunsuzluktur” ifadelerini kullandı.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.