TÜM BEL-SEN Diyarbakır Şube Eş Başkanları İçişleri Bakanlığı kararıyla ihraç edildi

Sendikanın Diyarbakır Şube Eş Başkanları Mehmet Candar ve Nihal Yanık, kayyım yönetimindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nden İçişleri Bakanlığı kararıyla ihraç edildi.

TÜM BEL-SEN Diyarbakır Şube Eş Başkanları İçişleri Bakanlığı kararıyla ihraç edildi
09 Mart 2021 Salı 16:30

Kayyım yönetimindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinde (DBB) yeni ihraçlar yaşandı. Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (TÜM BEL-SEN) Diyarbakır Şube Eş Başkanları Mehmet Candar ve Nihal Yanık ile belediyede kadrolu işçi olarak çalışan Remzi Yıldırım, İçişleri Bakanlığı kararıyla ihraç edildi.

DBB’ye atanan ilk kayyum olan Cumali Atilla döneminde haklarında başlatılan inceleme ile açığa alınan 47 kişi arasında bulunan Candar, Yanık ve Yıldırım, İçişleri Bakanlığına “Olağanüstü Hal’in kalkmasından 3 yıla kadar terör örgütleriyle irtibatlı ve iltisaklı olan kişilerin kamu görevinden çıkarılması" yetkisi veren 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun geçici 35’inci maddesine dayanılarak kamu görevinden ihraç edildi.

Her üç ismin ihracıyla 47 kişinin tamamı ihraç edilmiş oldu.

İhraç edilen isimlerden TÜM BEL-SEN Diyarbakır Şube Eş Başkanı Mehmet Candar, Bakanlığın aldığı karara "İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin yayımlanışının yıldönümü olduğu bir dönmede, yine Cumhurbaşkanının pandemi nedeniyle işten çıkarmayı yasakladığı kararnamelerin çıkarıldığı bir dönemde 3 yıldır açıkta olup, hakkımızda tek bir soruşturma açılmadan haksız hukuksuz bir şekilde ihraç edildik" diyerek tepki gösterdi. (Mezopotamya Ajansı)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.