TÜBİTAK’ta çalışan bilim insanı evinde ölü bulundu

Zehirli gaz sensörü üzerine çalışan Doç. Dr. Dilek Dündar Erbahar’ın böcek ilacı içerek yaşamına son verdiği iddia edildi.

TÜBİTAK’ta çalışan bilim insanı evinde ölü bulundu
01 Kasım 2021 Pazartesi 23:17

banner225

İstanbul'da TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi'nde görevli bilim insanı Doç. Dr. Dilek Dündar Erbahar evinde ölü bulundu. Erbahar’ın böcek ilacı içerek yaşamına son verdiği iddia edildi. Hayatını kaybeden Erbahar'ın zehirli gaz sensörleriyle ilgili çalışma yaptığı ve ödül aldığı öğrenildi.

TÜBİTAK’ta Malzeme Enstitüsü Sensör Teknolojileri Proje Grubu’nda baş uzman olan Doç. Dr. Dilek Dündar Erbahar, evinde ölü bulundu. Yakınları tarafından 30 Ekim’de Tuzla’daki evinde cansız bedeni bulunan Erbahar’ın “likit böcek ilacı” içtiği öne sürüldü.

Eşiyle sorunlar yaşadığı ve boşanma aşamasında olduğu öne sürülen ödüllü araştırmacının geride, “Seni çok,çok,çok….. seviyorum” yazılı not bıraktığı belirtildi.

ZEHİRLİ GAZ SENSÖRÜ GELİŞTİRİYORDU

Sözcü’de yer alan bilgiye göre 2020 yılında, L'Oréal-UNESCO “Bilim Kadınları İçin” Program Ödülü'nü almaya hak kazanan Doç. Dr. Dilek Dündar Erbahar’ın bu ödülü kazandıran çalışmayla ilgili TÜBİTAK’ın internet sitesinde şu bilgiler yer alıyor: “Zehirli gazlara karşı yüksek algılama hassasiyetine sahip, üstün performanslı, seri üretime uygun, ekonomik, düşük güç tüketimiyle çalışan, kompakt kimyasal sensörler geliştirilmeyi amaçlıyor. Yeni “ twisted/döndürülmüş” çift katmanlı grafen ülkemizde ve dünyada ilk kez sensör uygulamalarında kullanılarak; kimyasal sensörlerin geliştirilmesi hedefleniyor.”

16 SENEDİR TÜBİTAK'TA ÇALIŞIYORDU

Yaklaşık 16 senedir TÜBİTAK’ta çalışan Erbahar’ın bu projesiyle “Proje kapsamında geliştireceği sensör sisteminin sanayiye ve ulusal güvenliğe aktarılması ile askeri ve endüstriyel alanlardaki güvenlik birimlerinin, sanayi kuruluşlarının ve çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarının taleplerinin karşılanması ile ülkemize katma değer kazandırılması” hedeflendiği belirtiliyor.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.