TTB, Sağlık Bakanı ile görüştü: Sağlık çalışanları için rutin test yapılacak

TTB Merkez Konseyi Başkanı Sinan Adıyaman, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile bir araya geldi. Adıyaman, bakanın riskli bölgelerde çalışan sağlık çalışanları için rutin test yapılması için talimat verdiğini açıkladı.

TTB, Sağlık Bakanı ile görüştü: Sağlık çalışanları için rutin test yapılacak
03 Eylül 2020 Perşembe 23:30

banner255

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Prof Dr. Sinan Adıyaman ve TTB Kovid-19 İzleme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Özlem Azap, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile görüştü. Sağlık Bakanlığı’nda gerçekleşen iki buçuk saatlik görüşmenin ardından Adıyaman ve Azap, bakanlık önünde açıklama yaptı.

İlk olarak konuşan Adıyaman, TTB Merkez Konseyi, TTB Uzmanlık Dernekleri Eş Güdüm Kurulu ve Uzmanlık Dernekleri’nden oluşan bir kurul olarak Sağlık Bakanlığı ile yapmak istedikleri görüşme talebinin de önümüzdeki günlerde gerçekleşeceği bilgisini verdi.

AİLE HEKİMLERİNİN MAAŞLARINDAKİ KESİLME

Yaptıkları görüşmede, Koca’ya pandeminin geldiği son durumu, virüsün hızlı bir şekilde yayıldığını ve salgın kontrolünün elden kaçırıldığı konusunda fikirlerini ilettiklerini belirten Adıyaman, “Sağlık çalışanların çalışma koşullarında birtakım sorunların olduğunu, bunları anlatmak için geldiğimizi söyledik. Aile Sağlığı Merkezlerinde çalışan aile hekimleri hastalandıkları zaman rapor aldıklarında maaşlarında kesilme oluyordu. Yaptığımız görüşmede bunun en kısa zamanda hal edileceğini öğrendik. Bu çok sevinç verici bir haber. Ayrıca Kovid-19 salgınında mücadele eden uzmanların, asistanların, aile hekimlerinin ve diğer hekimlerin ücreti konusunda 1 Ağustos itibariyle bir düzenleme yapıldığını öğrendik” dedi.

TABİP ODASI TEMSİLCİLERİNE YAPILAN BASKILAR

TTB olarak pandeminin Türkiye toplumunda oluşturduğu zararı görmeye ve yaşanan eksiklikler noktasında Koca’yı uyarmaya devam edeceklerini ilettiklerini kaydeden Adıyaman, “ TTB her zaman sağlık çalışanları ile beraber olmaya devam edecek. İl Hıfzıssıhha Kurullarındaki Tabip Odası temsilciliklerine de değindik. Bildiğiniz gibi İç İşleri Bakanlığı’ndan gelen birtakım yazılar kurula toplantı yapılmış gibi imzaya açılıyor. Bazı tabip odalarımızın bunları imzalamadığı için kuruldan çıkarıldıklarını söyledik. Bunun sakıncalarına değindik ve bu konuda girişimde bulunması gerektiğini ilettik. Bunun dışında il tabip odası yöneticilerimize, yaptıkları açıklamalardan dolayı birtakım baskıların olduğunu biliyoruz, savcılıklardan çağrıldıklarını ve ifade alındıklarını biliyoruz. Bu konudaki sıkıntılarımızı kendisine ilettik. Kendisi bu konuda haberinin olmadığını söyledi biz de bunun takipçisi olacağımızı belirttik” ifadelerini kullandı.

MESLEK HASTALIĞI İÇİN ÇALIŞMA SÜRDÜRÜLECEK

Ardından sonra konuşan Azap ise, yaptıkları görüşmede sağlık çalışanlarının ön planda olduğuna vurgu yaptı. Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının meslek hastalığı kategorisinde değerlendirilmesine dair konuştuklarına değinen Azap, “Sayın bakan bu konuda ilgili bakanlıklar ile birlikte çalışmaların sürdürüleceğini illetti. Önümüzdeki dönemde hep birlikte bu sürecin de takipçisi olacağız. Kovid-19’a ilişkin tarama testleri konusunda özellikle riskli alanlarda çalışanlara ilişkin bir çalışma yürütüleceğini ve rutin pratikte uygulanmak üzere bir hazırlık yapılacağını paylaştı” diye belirti. Koca’ya sağlık çalışanlarının yaşadığı sıkıntıları ve sahadan yaptıkları gözlemler neticesinde yaşanan tükenmişlik durumunu da aktardıklarını dile getiren Azap, “Bu konuda sağlık çalışanlarının kişisel koruyucu ekipman, moral desteğine ve çalışma şartlarının düzenlenmesine ihtiyaç duyduklarını ifade ettik. Bakan bize kişisel koruyucu ekipman konusunda sıkıntı yaşanmayacağını söyledi. Bu konuda hazırlık yaptıklarını belirtti” şeklinde konuştu.

KOVİD-19 AŞI ÇALIŞMALARI

Yaptıkları görüşmede grip aşısını da ele aldıklarını vurgulayan Azap, “Sağlık Bakanı, grip aşısının geçtiğimiz yıllardan dört beş kat daha fazla temin edileceğini söyledi. Bu durumda başta risk grubundakiler olmak üzere aşılama çalışmalarının önümüzdeki hafta yürütüleceğini ifade etti. Kovid-19 aşısına dair Türkiye’de yürütülen çalışmaların olduğunu, bunun dışında yurt dışında yürütülen bazı çalışmaların da Türkiye’de gerçekleştirileceğini öğrendik. Burada yürütülecek çalışmaların bizler ve kamuoyu ile şeffaflıkla paylaşılmasını bekliyor ve diliyoruz. Burada konuşulanların da yine takipçisi olacağız” diye kaydetti.

‘VERİLERİN FARKLI OLDUĞUNU SÖYLEDİK’

Yapılan açıklamanın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Adıyaman, Kovid-19 vaka sayılarına dair bakanlık tarafından paylaşılan verilere dair de bir görüşmenin olup olmadığına yönelik soruya, “Evet bu konuda tabloda verilen rakamların tamamen farklı olduğunu söyledik. Sayın bakan, kendisine göre bir takım açıklamalarda bulundu ama biz yine sahadan kendimize gelen bilgiler doğrultusunda o rakamların çok da inandırıcı olmadığını düşündüğümüzü ve aynı zamanda birçok şehrin vali ve belediye başkanlarının yaptığı açıklamalardan bunu çıkardığımız söyledik. Bize gelen verileri açıklamaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Adıyaman, ayrıca Koca’nın, yaptıkları riskli bölgelerde çalışan tüm sağlık çalışanları için rutin test yapılması önerisine de sıcak baktığını belirtti. Adıyaman, “Bu konuda bizim yanımızda hemen talimat verdi. Genel kapanma konusunda ise bir şey söylemedi zaten bizim de bu konuda bir ısrarımız yok” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.