Torku'yu kapalı kapılar ardında yabancılara satma hazırlığı

Torku'nun yabancılara satılması halinde yüz binlerce pancar üreticisi ile çalışanların sıkıntıya gireceği, Türkiye'nin gıda güvenliğinde de ciddi risk oluşacağı belirtiliyor.

Torku'yu kapalı kapılar ardında yabancılara satma hazırlığı
21 Eylül 2021 Salı 09:13

Türkiye'nin en büyük gıda üreticileri arasında yer alan ve pandemide ürettiği etil alkolle dezenfektan ihtiyacını karşılayan Torku, kapalı kapılar ardında yabancı yatırımcılara pazarlanmaya çalışıldığı iddia edildi. Torku'nun yabancılara satılması halinde yüz binlerce pancar üreticisi ile çalışanların sıkıntıya gireceği, Türkiye'nin gıda güvenliğinde de ciddi risk oluşacağı belirtiliyor.

 Torku'nun elindeki kaynakları elektrik santrallerinin borçlarına aktarınca mali açıdan sıkıntı yaşadığı, bu durum fırsat bilinerek Torku'yu yabancı yatırımcılara satmak için görüşmelere başladığı öğrenildi. Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre otel odalarında gerçekleştirilen görüşmelerde, Torku'ya ait bazı gizli bilgi ve verilerin dosya içerisinde yabancılara sunulduğu da iddia edildi. Torku'nun yabancılara satılması halinde yüz binlerce pancar üreticisi ile çalışanların sıkıntıya gireceği, Türkiye'nin gıda güvenliğinde de ciddi risk oluşacağı belirtiliyor.

BORÇLAR ÖDENEMİYOR, TORKU KAYNAKLARI KULLANILIYOR

Ülke genelinde 900 bin çiftçi, 15 bin çalışanla Türkiye'nin gıda üretiminin yüzde 3'ünü karşılayan Torku, tarım ve hayvancılık alanında kritik üretim faaliyetleri yürütüyor. Torku'nun da bağlı olduğu Anadolu Birlik Holding, 2015 yılında özelleştirme yoluyla Kangal ve Soma termik santrallerini toplamda 1 milyar 671 milyon dolara satın aldı. Holding, iki santralin alımı ve ilave yatırımlar için dışarıdan dövizle yüklü borç kullandı. Ancak, elektrik fiyatları kısa sürede yarı yarıya ucuzlayınca hesaplar bozuldu. Üretilen elektrik, borçları ödemeye yetmedi. Holding, yapılandırılmış borçları ödeyebilmek için Torku'dan 600 milyon dolar tutarında devasa nakit kaynak çekti. Bu ödeme, Torku'nun mali gücünü zayıflattı. Halen 870 milyon doları anapara olmak üzere 1.6 milyar dolarlık borç için Torku kaynaklarının kullanılmaya devam edildiği belirtildi.

Borç için Torku kaynaklarının kullanılması, Türkiye'nin gıda güvenliği açısından kritik öneme sahip olan şirketin mali yapısında delik açtığı ifade edildi. Bu durumun, gıdanın dünyada önem kazanmasıyla Türkiye'deki gıda şirketlerinin peşine düşen şirketler için adeta fırsata dönüştüğü aktarıldı. Durumu anlayan kaynakların, Torku'ya adeta ‘akbabaların üşüştüğünü’ ifade etti.

'YABANCILAR İÇİN FIRSATA DÖNÜŞTÜ'

Türkiye etil alkol üretiminin yüzde 56'sına sahip olan Torku, pancarın dışında ayçiçeği, mısır, patates, buğday ve arpa alımında söz sahibi konumda. Günde bin 300 ton süt işleyen, binlerce hayvan yetiştiren, yem ve yağ üretimi yapan şirket, ilaç fabrikalarına ilaç şekeri üretip ithalatı frenliyor. Torku'nun bu yapısıyla yabancıların eline geçmesi halinde gıda güvenliğinin tehlikeye gireceği belirtilirken, son dönemde üretim maliyetlerinin olağanüstü artmasına rağmen şeker fiyatlarının baskılandığı, bunun da Torku'nun yabancılar için ‘fırsata dönüştüğü’ ifade edildi. Şeker üretim maliyetleriyle fabrika satış fiyatı arasındaki makasın açılmasının uzun vadede pancar şekeri üretimini de vuracağından endişe ediliyor.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.