TMMOB Kadıköy'den seslendi: Öfkeliyiz, çözüm istiyoruz

Meslektaşlarının sorunlarına çözüm bulmak, haklarına sahip çıkmak için aylardır kampanya yürüttüklerini söyleyen Çelik, ancak taleplerinin iktidar tarafından göz ardı edildiğini vurguladı.

TMMOB Kadıköy'den seslendi: Öfkeliyiz, çözüm istiyoruz
18 Aralık 2021 Cumartesi 18:06

Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB) İstanbul İl Koordinasyonu, ülke çapında başlattığı "Emeğimize, mesleğimize, haklarımıza sahip çıkıyor, sorunlarımıza çözüm istiyoruz!” kampanyası kapsamında Kadıköy İskele Meydanı'nda basın açıklaması gerçekleştirdi. 

Açıklamada söz alan TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, "Bizler bu ülkenin mühendisleri, mimarları, şehir plancılarıyız. Bu ülkenin fabrikalarında, şantiyelerinde, santrallerinde, tersanelerinde, tarım alanlarında üretimin olduğu her yerde hayatı yaşanır kılan bir meslek örgütüyüz.

'SORUNLARIMIZA ÇÖZÜM İÇİN SOKAKLARDAYIZ'

Sorunlarımıza çözüm bulmak için sokaklardayız, öfkeliyiz, öfkemiz büyük. Sokaklara taşan sadece bizlerin öfkesi değil, her gün daha fazla yoksullaşan Türkiye halkının öfkesi. Barınacak yurt bulamayan öğrencilerinin, kamu emekçilerinin, insanlık dışı çalışma koşullarına mahkum edilen sağlık emekçilerinin, hekimlerinin, emekçilerinin, işçilerin, işsizlerin öfkesi sokağa taştı. Öfkemiz bizi bu yoksulluk düzenine mahkum edenleredir" dedi. 

Basın açıklamasını TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Cevahir Efe Akçelik okudu. Kasım ayından bu yana 600 binin üzerinde mühendis, mimar, şehir planlıyıcısının haklarına sahip çıkmak ve sorunlarına çözüm bulmak için kampanya yürüttüklerini söyleyen Cevahir Efe Çelik, 2022 yılı Merkezi Yönetim Bütçesi’nin Meclis komisyonlarında tartışılmaya başlanmasıyla beraber meslektaşlarının ekonomik ve özlük haklarını geliştirmek için yoğun çaba içerisine girdiklerini belirtti. 

Çelik, kampanya kapsamında yaptıkları çalışmaları ve talepleri şu şekilde getirdi: "Birliğimize bağlı odalarımızın tüm şube ve temsilciliklerine taleplerimize ilişkin pankartlar astık. İl Koordinasyon Kurullarımız aracılığıyla basın açıklamaları yaptık. Broşürler, bildiriler yayınladık. Milletvekillerine ve siyasi partilere gönderdiğimiz yazılarla, sosyal medya kampanyalarıyla sorunlarımızı ve çözüm önerilerimizi dile getirdik.

Kriz döneminde meslektaşlarımızın giderek derinleşen sorunlarının çözümü için. İşsizlik sorununun çözülmesini, diplomalı işsizliğin ortan kaldırılmasını istedik. 

Mühendis, mimar ve şehir plancılarının istihdamının artırılmasını ve tüm meslektaşlarımız için kadrolu güvenceli istihdam sağlanmasını istedik. Kamuda çalışan meslektaşlarımızın ek göstergelerinin artırılarak, ücretlerinin ve özlük haklarının iyileştirilmesini istedik.

SGK ile TMMOB arasında ücretli çalışan mühendis, mimar ve şehir plancılarının asgari ücret denetim protokolünün ivedilikle yürürlüğe konulmasını istedik.

OHAL Kanun Hükmünde Kararnameleri ile haksız ve hukuksuz biçimde kamu görevinden ihraç edilen meslektaşlarımızın tüm haklarıyla birlikte derhal görevlerine iade edilmesini istedik. Özelleştirme uygulamalarına son verilerek özelleştirilen kamu kuruluşlarının yeniden kamulaştırılmasını istedik.

Toplumun güvenliğinin sağlanması için zorunlu olan kamusal mesleki denetimleri ortadan kaldırmaya yönelik düzenlemelerin ve serbestleştirme uygulamalarının sonlandırılmasını istedik. İstedik ki, her geçen gün artan hayat pahalılığı, işsizlik, yoksulluk karşısında meslektaşlarımızın hayatları daha da zorlaşmasın.

İstedik ki, bu ülkenin tüm zenginliklerinde, üretilen tüm değerlerinde emeği olan, hayatı yaratan mühendis, mimar ve şehir plancılarının emeği zayi olmasın. İstedik ki, bütçeden emekçilere, yoksul halka, kamusal yatırımlara, kamu hizmetlerine daha fazla pay ayrılsın. Krizin tüm yükünün emekçilere yıkılmayacağı insanca yaşayabileceğimiz bir gelir düzeyi ve adil bir vergi sistemi istedik."

Ancak iktidarın taleplerini dikkate almadığını vurgulayan Çelik, sona eren 2022 Bütçe görüşmelerinde iktidarın halkın sorunlarının çözümü için bir fırsat olarak kullanmak yerine, muhalefet milletvekilleri ile laf yarıştırmak, kavgaya tutuşmak için kullandığını söyledi. 

'ÜLKE YOKSULLAŞIYOR'

İktidarın halkın sorunlarını göz ardı ettikçe ekonomik krizin daha da büyüdüğüne dikkat çeken Çelik, "Paramızın değeri her geçen gün daha da düşüyor, hayat pahalılığı daha da artıyor, geçinmek her geçen gün daha da zorlaşıyor. Tüm ülke olarak her gün daha fazla yoksullaşırken, borçlarımız daha da artıyor.

'İKTİDAR SEFALETİ KALICI HALE GETİRECEK EKONOMİK DÜZEN SUNUYOR'

Siyasi iktidar, paramızın pula dönmesini, geniş halk kesimlerinin yoksullaşmasını, reel ücret kaybını engelleyemediği için şimdi bu sefaletimizi kalıcı hale getirecek bir ekonomik düzeni bize kurtuluş olarak sunmaya çalışıyor" dedi. 

'EMEĞE, HAKLARA, MESLEĞE SAHİP ÇIKACAĞIZ'

"Yoksullukla uzlaşmayacağız" diyen Çelik, "Emeğimize, mesleğimize ve haklarımıza sahip çıkacağız! Sorunlarımızı görmezden gelen iktidara inat, sorunlarımıza hep birlikte çözüm üreteceğiz. Meslektaşlarımızın taleplerinin taşıyıcısı, emeğiyle geçinen tüm toplumsal kesimlerin gür sesi olacağız" diye konuştu. 


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.