TMMOB'den üyelerine 'Hayır' çağrısı

MMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, referandumda neden “Hayır” diyeceklerinin gerekçelerini açıkladı

TMMOB'den üyelerine 'Hayır' çağrısı
11 Şubat 2017 Cumartesi 14:33

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) 44. Dönem II. Danışma Kurulu, "Anayasa değişikliği, referandum sürecine ilişkin yürütülecek mücadele programı, TMMOB Çalışmaları ve ülkemizde yaşanan sürecin değerlendirilmesi" gündemi ile Ankara’da toplandı. Toplantının ardından TMMOB, Anayasa değişikliği teklifinin onaylanacağı referandumda "Hayır" diyeceklerini deklere etti. İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Teoman Öztürk Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya yoğun ilgi gösterildi. Toplantıya katılan katılımcılar, "Hayır" dövizlerini taşıdı. Sık sık “Gün gelecek, devran dönecek, AKP halka hesap verecek” sloganının atıldığı toplantıda açıklama yapan TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, Cumhurbaşkanı'na Meclis'i feshetme, bütçe hazırlama, kararname çıkarma, HSK ve AYM üyelerini, büyükelçileri, üst düzey kamu yöneticilerini atama ile milli güvenlik politikalarını belirleme yetkisi tanıyan Anayasa değişikliği teklifinin özetle bir dikta rejimi getireceğini belirtti. 


Görsel ve yazılı basının denetim altında olduğunu ifade eden Koramaz, muhalefet partilerin medyada sınırlı olarak yer alabildiği, hukukçuların ve demokratik kitle örgütlerinin ise fikirlerini açıklayacak bir zemin bulamadığını kaydetti. Koramaz,“Referandum, yurttaşlara sunulan seçeneklerin şeffaf ve korkusuz bir biçimde tartışılabilmesini ve tercihlerin serbestçe dillendirilebilmesini gerektirir. Ancak daha ilk günden kampanyaların toplumsal kutuplaşmayı artıracak bir üslupla yürütüleceğinin sinyalleri verilmektedir. Daha ilk günden tercihini 'Hayır' yönünde kullanacak vatandaşlar 'vatan haini', 'terörist' gibi yaftalamalara maruz bırakılmıştır" dedi. 

Bu koşullarda yapılacak Anayasa değişikliğinin bir meşruiyet sorunu yaşamasının kaçınılmaz olduğunu ifade eden Koramaz, Danışma Kurulları'nın yurttaşlık, kamusal ve toplumsal sorumluluklarının bir gereği olarak referandumda “Hayır" yönünde bir tutum benimsenmesini görüş ve oy birliği ile karar altına aldığını söyledi. 

'BAĞIMSIZ YARGIYI ORTADAN KALDIRACAĞI İÇİN HAYIR'

Koraman, referandumda neden “Hayır” diyeceklerinin gerekçelerini ise şu şekilde sıraladı: “Piyasacı, emek ve doğa düşmanı, laiklik karşıtı düzeni kalıcılaştırılacağı, fiili olarak uygulanan dinci-mezhepçi dikta rejimine yasal statü kazandıracağı, bağımsızlık, cumhuriyet, demokrasi, laiklik bütünlüğüne darbe vuracağı, parlamenter demokrasiyi, yasama, yargı, yürütme erkleri arasındaki denge, fren, denetleme mekanizmalarını, Meclis'in yasamaya dair tek ve en üst yetkili organ olma özelliğini, bağımsız yargının varlık koşullarını ortadan kaldıracağı için Anayasa değişikliği teklifine 'Hayır' diyoruz. Sadece üyelerimizi değil tüm halkımızı, eşit, özgür, demokratik ve barışçıl bir ortamda birlikte yaşamı savunan her bir bireyi, Anayasa değişikliği teklifini reddetmeye ve referandumda tercihini 'Hayır'dan yana kullanmaya çağırıyoruz.”
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.