THK kayyımı açıkladı: Çok varlıklı, yaşlı turistleri gezdireceğiz

Kayyım Kaya: Çok varlıklı yaşlı turistler havadan gezmek istiyor. Bunlara yönelik küçük uçaklarla turlar başlattık. Bunun olabilmesi için havada adeta bir otobanın tanımlanması gerekiyor.

THK kayyımı açıkladı: Çok varlıklı, yaşlı turistleri gezdireceğiz
22 Aralık 2021 Çarşamba 10:55

banner255

Kayyım atanarak işlevsizleştirilen ve orman yangınlarına müdahalede kritik önemdeyken atıl bırakılan Türk Hava Kurumu’nun (THK) turist gezdirmesi için çalışma yapıldığı ortaya çıktı.

THK’ya kayyım atanan Abdullah Kaya, havacılık eğitim merkezleri ile havaalanlarını turizme açıp daha aktif olmayı planladıklarını açıkladı. Kaya, geçtiğimiz yaz aylarında orman yangınlarıyla sarsılan Türkiye’de yangın söndürme uçaklarının kullanılmadığı eleştirisi yapılan THK’nın varlıklı kişileri gezdireceğini açıkladı. Kaya, "Çok varlıklı yaşlı turistler coğrafi olarak güzel koyları, tarihi noktaları havadan gezmek istiyor” dedi.

‘ÇOK VARLIKLI YAŞLI TURİSTLER İÇİN TURLAR BAŞLATTIK’

Kaya, havaalanlarını ve havacılık eğitim merkezlerini turizme açıp daha aktif olmasını planladıklarını kaydederek amaçlarını şöyle açıkladı: "Bu sene bunun tecrübelerini aşağı yukarı 1,5 yıldır sivil havacılıkla yürüterek, Karain'de de başlattık. Selçuk Havalimanı'mızda da devam etmek istiyoruz.

Şöyle bir proje başlattık; gerçekten Türkiye turizm merkezi ve her geçen gün turist sayımız artıyor. Ancak turist başına gelirimiz istediğimiz noktalarda değil. Çok varlıklı yaşlı turistler coğrafi olarak güzel koyları, tarihi noktaları havadan gezmek istiyorlar. Biz bunlara yönelik havadan küçük uçaklarla turlar başlattık. Ama bu konuda da Devlet Hava Meydanları İşletmemiz ile görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Çünkü bunun olabilmesi için havada adeta bir otobanın tanımlanması gerekiyor. Yani kuleyle bağlantının minimum ihtiyaç olarak ortaya çıktığı bir rota belirlenmesi gerekiyor. İnşallah bunları da yaptığımızda Türkiye Kapadokya’daki balon veya Babadağ’daki yamaç paraşütü gibi yeni bir sektöre de Türk Hava Kurumunun öncülüğünde kavuşacak" dedi.

‘ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR’

THK kayyımı Kaya, çalışmalarını sürdürdüklerini kaydederek, "Şu anda sivil havacılığın taşımacılığındaki uçaklar bizim Karain'deki havaalanının 4 bin fit üstünden geçebiliyorlar. O nedenle bize bir rota tayininde biraz tereddütlüler. Biz diyoruz ki; 2 bin fiti geçmeyelim. Belli güzergahlarda rotası belli olsun. Bin fitte gidiş, 2 bin fitte geliş gibi belirlersek olumlu da bakıyorlar. O zaman bu faaliyetleri daha fazla bir şekilde icra edebileceğiz" ifadelerini kullandı. THK'nın askeri pilotlar da dahil bugüne kadar 7 bine yakın pilot yetiştirdiğine dikkat çeken Kaya, "Ama bizim pilot yetiştiren birimimiz daha sonra 2013 yılında 'A.Ş.' şekline dönüşmüştür. O tarihten itibaren de takriben 1600'e yakın öğrenci yetiştirdi" ifadelerini kullandı.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.