THK Kayyım Heyeti Başkanı Cenap Aşçı istifa etti

Yaklaşık 3 yıldır Türk Hava Kurumu'nu yöneten Kayyım Heyeti Başkanı AKP'li eski bakan Cenap Aşçı istifa etti.

THK Kayyım Heyeti Başkanı Cenap Aşçı istifa etti
06 Eylül 2021 Pazartesi 15:10

banner225

Türkiye’de çıkan orman yangınlarında kullanılmayan söndürme uçakları, kurumu işlevsiz hale getirmesi ve skandal açıklamalarıyla eleştirilerin odağındaki Türk Hava Kurumu (THK) Kayyım Heyeti Başkanı Cenap Aşçı istifa etti. Aşçı’nın istifa dilekçesini, THK’ye kayyım atanmasına karar veren Ankara 9. Sulh Hukuk Mahkemesi’ne gönderdiği belirtildi.

Birgün’ün ulaştığı THK yetkilileri, Aşçı’nın istifa dilekçesi verdiğini doğrulayarak Cenap Aşçı’nın THK Genel Merkezi’nde istifasına ilişkin toplantı yaptığını aktardı. Aşçı’nın THK’deki makam odasını da boşalttığı bildirildi.

AŞÇI İSTİFASINI YALANLAMADI

BirGün’den İsmail Arı’nın ulaştığı Cenap Aşçı, istifa ettiğini yalanlamadı. Aşçı yaptığı açıklamada, “Geçtiğimiz perşembe günü düzenlediğimiz basın toplantısında söylenecekleri ifade ettik. Daha Fazla söze gerek kalmadı diye düşünüyorum. Son sözümü perşembe günü ifade ettim ve bir başka açıklamamız, demecimiz olmayacak” ifadelerini kullandı.

AYNI ZAMANDA DA ESKİ AKP’Lİ BAKAN

Atatürk'ün kurduğu THK'nın yönetimine 2019 yılının ekim ayında Cenap Aşçı, Adnan Zengin ve Abdullah Kaya’dan oluşan üç kişilik bir 'kayyım heyeti' atanmıştı. THK Kayyım Heyeti Başkanı Cenap Aşçı, aynı zamanda 63’üncü AKP Hükümetinde Gümrük ve Ticaret Bakanı olarak görev yapmıştı. Ayrıca, geçtiğimiz günlerde THK’yi yöneten üç kişilik Kayyım Heyeti üyelerinin de en az iki maaş aldığı ortaya çıkmıştı. Kayyım Heyeti Üyesi Abdullah Kaya, tüm kayyım heyeti üyelerinin çift maaşlı olduğunu kabul etmişti.

Öte yandan, THK yaklaşık üç yıldır yangın söndürme uçağı ihaleleriyle de tartışma konusu. Orman Genel Müdürlüğü, yangın söndürme uçağı kiralama ihalesine uçaklarının “En az 5 bin litre su taşıma kapasitesi” olması şartını koyduğu için 4 bin 900 litre kapasiteli THK uçakları, orman yangınlarında kullanılamıyor.

YANGINLAR SÜRERKEN KAYYIM HEYETİ BAŞKANI DÜĞÜNE GİTTİ

Ülkenin dört bir yanında günlerce süren, can kaybı ve büyük tahribata yola açan orman yangınları esnasında en çok konuşulan konuların başında kayyımla işlevsiz hale getirilen Türk Hava Kurumu’nun (THK) yangın söndürme araçlarının kullanılmaması geliyordu.

AKP’li eski Bakan Cenap Aşcı başkanlığındaki Kayyım Heyeti tarafından yönetilen THK tartışılırken, Aşçı’nın bir televizyon kanalında sarf ettiği sözler tartışma yaratmıştı.

Cenap Aşçı, “Bu akşam özel bir durumum vardı. Çocukluğumdan beri büyüttüğümüz bir kızımızın düğünü vardı, oraya gitmek zorunda kaldım” ifadelerini kullanmıştı.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.