Tehdit edilen ABRA Hukuk Bürosu avukatları: Çeyrek asırda boyun eğmedik, bugünden sonra da eğmeyeceğiz

Ankara'da, ABRA Hukuk Bürosu avukatlarından Tonguç Cankurt güvenlik şube polisleri tarafından tehdit edildi.

Tehdit edilen ABRA Hukuk Bürosu avukatları: Çeyrek asırda boyun eğmedik, bugünden sonra da eğmeyeceğiz
05 Mart 2021 Cuma 19:27

banner225

ABRA Hukuk Bürosu, Ankara'da polis tarafından kaçırılan 3 üniversitelinin Valiliğe giderken engellenmesi ve olayı görüntüleyen avukat Tonguç Cankurt'un polis tarafından tehdit edilmesi ile ilgili açıklama yaptı. Yapılan açıklamada "Çeyrek asırda boyun eğmedik, bugünden sonra da eğmeyeceğiz! Hakları gasp edilenleri savunmaya, hak aramaya, savunmanlığımıza devam edeceğiz!" İfadelerine yer verildi.

Ankara’da Boğaziçi direnişine destek verdikleri gerekçesiyle 3 üniversite öğrencisi polis tarafından kaçırılmış, sosyal medyada olayın gündem olması ile de şehrin farklı bölgelerine darp edilerek bırakılmışlardı.

Kaçırılma olayı ile ilgili açıklama yapmayan Ankara Valiliği’ne dilekçe vermek için gitmek isteyen üniversitelilerin bindiği taksi valiliğe ulaşamadan polis tarafından durdurulmuş, üniversitelilerin dilekçe vermesi engellenmişti.

Durumu kayıt altına almak isteyen ABRA Hukuk Bürosu avukatlarından Tonguç Cankurt, güvenlik şube polisleri tarafından ruhsatlarının iptal edilmesi ile ilgili tehdit edildi.

Konuya ilişkin açıklama yapan ABRA Hukuk Bürosu, "Gelinen aşamada büromuz, güvenlik şube polislerince açıkça hedef gösterilmekte ve tehdit edilmektedir. Konuyla ilgili Ankara Barosu’na başvuru yaptığımızı ve yanı sıra Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na bugün (5 Mart 2021) suç duyurusunda bulunduğumuzu belirtmek isteriz" denildi. 

Yapılan açıklama şu şekilde: 

"Büromuz çeyrek asırdır Ankara başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanında, halkın hakları mücadelesi verenlerin, ezilenlerin, emekçilerin, hakları gasbedilenlerin “haklarını savunmak” için mücadele vermektedir. Çeyrek asırdır verdiğimiz bu mücadele sürecinde pek çok yıldırma, gözaltı ve kötü muamelelere hak arayanlarla birlikte maruz kaldık ancak hiçbir zaman mücadeleden, mücadele edenleri savunmaktan geri durmadık. 

Geçtiğimiz hafta Ankara’da kaçırılan üç öğrencinin soruşturma sürecini de en etkin şekilde takip ettik, ediyoruz. Bir hafta önce (26 Şubat 2021) öğrenciler yaşananlarla ilgili Ankara Valiliği’ne dilekçe vermek istemişlerdi. Ancak öğrenciler daha Valiliğe ulaşamadan, bindikleri taksi yoldan çevrildi ve gidişleri engellendi. Ankara Valiliği önünde öğrencilerin yaşadığı hak gaspını belgelemek ve hukuka aykırı bu işleme karşı çıkmak için delil toplayan büromuz avukatlarından Tonguç Cankurt’un etrafı Ankara Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından sarılmış, telefonuna el konulmaya çalışılmış ve büromuz hedef gösterilerek avukatlığı üzerinden tehdit edilmiştir.

Bu esnada yaşananların kayda yansıyan bir bölümünü kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz: “Sizin bizim hakkımızda şikayetleriniz var, adınızı evraklardan biliyorum, sizin büronuzu biliyoruz, sizin büronuz hep aynı şeyi yapıyor, benim adım S. Ç. beni yirmi beş kere şikayet ettiniz gidin yirmi altıncısını yapın selamımı da söyleyin, avukatlık ruhsatınızı iptal ettirmek için elimizden geleni yapacağız.”

Gelinen aşamada büromuz, güvenlik şube polislerince açıkça hedef gösterilmekte ve tehdit edilmektedir. Konuyla ilgili Ankara Barosu’na başvuru yaptığımızı ve yanı sıra Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na bugün (5 Mart 2021) suç duyurusunda bulunduğumuzu belirtmek isteriz.

Bu tehditlerden sonra büromuz avukatlarından herhangi birinin başına gelebilecek her türlü hukuksuzluğun sorumlusunun da kimler olacağı ortadadır. Adalet peşinde koşmamız, kötü muamele ve işkencelerin hesabı sormak için yasal haklarımızı kullanmamız birilerini rahatsız etmiş. Etsin! Çeyrek asırda boyun eğmedik, bugünden sonra da eğmeyeceğiz! Hakları gasbedilenleri savunmaya, hak aramaya, savunmanlığımıza devam edeceğiz! Avukatlık ruhsat sahibi olmak değildir, avukatlık hak aramaktır! Gücümüzü ruhsatlarımızdan değil, haklarını savunduğumuz halklardan alıyoruz. Nerede bir hak gaspı varsa orada olmaya devam edeceğiz!"


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.