Tansu Çiller'in oğluna yapılan kıyak, İBB'nin dava açmasıyla son buldu

İBB duyurdu: Berk Çiller'in şirketi için verilen yapılaşma ve tesis hakkına ilişkin düzenleme mahkemeden döndü.

Tansu Çiller'in oğluna yapılan kıyak, İBB'nin dava açmasıyla son buldu
07 Ocak 2022 Cuma 18:50

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin eski Başbakan Tansu Çiller'in oğlu Berk Çiller'in şirketi için yapılan kıyağa ilişkin davasının sonucu belli oldu.

Gerçekgündem'de yer alan habere göre, Eski başbakanlardan Tansu Çiller'in oğlu Berk Çiller'in yönetiminde olduğu şirkete ait arazinin imarı, geçtiğimiz yıl Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından değiştirilmişti. 

İmar planıyla Sarıyer Kilyos'taki yaklaşık 30 bin metrekarelik araziye mevcudun ‘4 katı’ yapılaşma ve Turizm Tesisi yapma hakkı verilmişti. 

Ancak planlar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı tarafından açılan dava sonucu iptal edildi.

Kararı, Daire Başkanı Gürkan Akgün kişisel Twitter hesabında duyurdu . 

NE OLMUŞTU?

Tamamı 3. derece doğal sit alanı sınırları içerisinde kalan parsel daha önce 'düşük yoğunluklu konut, park, yol' alanı olarak belirlenmişti. Konut için ayrılan 22 bin 931 metrekarelik alanda 4 bin 586 metrekarelik inşaat yapılması mümkündü.

Bakanlık tarafından yapılan plan değişikliği ile 'turizm potansiyeli' ve ülkenin turizm sektörüne sağlayacağı 'faydalar' göz önüne alınarak, 'konut' fonksiyonu için ayrılan arazi ‘turizm tesisleri alanı'na alınmıştı.

Parsele otel, motel ve pansiyon yapılabilecekti. Yeni yapılanma koşulları da artırılarak 'Taks:0.40, Kaks:0.80, yükseklik 10.50 metre (3 kat)' olarak belirlenmişti. Buna göre parselin 22 bin 902 metrekarelik bölümüne bodrum kat ile birlikte 24 bin metrekare otel inşaatı yapılabilecekti.

İBB REVİZE EDİLMESİNİ İSTEMİŞTİ

Konuyla ilgili görüşü sorulan kamu kurumlarından olan İBB İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı tarafından yapılan değerlendirmede turizm fonksiyonunun çevre yapılaşma koşulları ile uyumlu olmadığı, inşaat alanının 5 kat artırıldığı, imar yollarının genişliğinin 10 metreden 7 metreye indirildiği belirtilmişti.

Yapı yoğunluğunu artıran plan değişikliğinin ulaşım sistemine de ek yük getireceği kaydedilerek planın bu hususlar doğrultusunda revize edilmesi istenmişti.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.