Tanrıkulu, YHT faciası sorumluları için Meclis araştırması istedi

CHP’li Sezgin Tanrıkulu, 9 kişinin hayatını kaybettiği YHT faciasının, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın gerekli tedbirleri almaması ve ihmali sonucu yaşandığını kaydederek, faciada sorumluluğu bulunanların ortaya çıkması için Meclis araştırması istedi.

Tanrıkulu, YHT faciası sorumluları için Meclis araştırması istedi
26 Aralık 2018 Çarşamba 14:41

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkılu, CHP’li 26 milletvekilinin imzasıyla  13 Aralık’ta  9 kişinin hayatını kaybettiği Ankara-Konya seferini yapan Yüksek Hızlı Tren (YHT)  faciasının meydana gelmesinde ihmali ve sorumluluğu bulunanların belirlenmesi amacıyla Meclis araştırması istedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın gerekli tedbirleri almaması, ihmal ve yetersizlikleri sonucu bu tür faciaların yaşandığının belirtildiği araştırma önergesinin gerekçesinde, Türkiye’de özellikle AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılından itibaren birçok tren faciasının yaşandığının altı çizildi.

‘İKİTİDARIN SİCİLİ OLUMSUZ’

Gerekçenin devamında şöyle denildi: “Tren kazalarından sonra gerçekleştirilen soruşturmalar gerek gerçek sorumluların ortaya çıkarılması gerekse kaza sonrasında yeni kazaların yaşanmaması amacıyla gerekli önlemlerin belirlenerek hayata geçirilmesi noktalarında kamuoyunu tatmin edecek sonuçlar vermemiştir. Bu açıdan siyasi iktidarın sicili son derece olumsuzdur.”

13 YILDA TREN KAZALARINDA BİN 256 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

TÜİK verilerine göre 2004-2017 tarihleri arasında demiryolunda meydana gelen kazalar sonucunda  bin 256 kişinin yaşamının yitirdiğine yer verilen gerekçede, 2 bin 328 kişinin ise bu kazalarda yaralandığı belirtildi.

‘BAKIM İŞLERİ ÖZEL ŞİRKETLERE DEVREDİLİYOR’

Önergenin gerekçesinde, özellikle 2004 yılında Sakarya Pamukova'da yaşanan ve çok sayıda insanın yaşamını yitirdiği tren faciası ile 2018 yılında Tekirdağ Çorlu'da yaşanan tren faciası sonucu kamuoyunda idareye olan güvenin azaldığı belirtildi. Çorlu tren faciasının ihmaller sonucu gerçekleştiğinin hatırlatıldığı gerekçede, “Demiryolu hattının denetim ve bakım işlerinin 'özel şirketlere' devredilmesi ve TCDD bünyesinde çalışan personel sayısının ciddi oranda azaltılması, dolgu malzemelerinin kalitesi ve denetimine ilişkin sorunların olması sebebi ile tren kazaları meydana gelmektedir” denildi.

‘İHMALLER ZİNCİRİNİN YAŞANDIĞI ORTADA’

9 kişinin hayatını kaybettiği YHT  faciasının ihmaller sonucu yaşandığına dair iddialara yer verilen gerekçede, “TMMOB Makina Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı ‘Sincan-Ankara hattında henüz sinyalizasyon bulunmuyor. Yapım aşamasındaydı. Kazanın olduğu hatta makinistler birbirleriyle telsizle veya cep telefonu ile haberleşiyorlardı. Kazanın sebebi muhtemelen bu’ açıklamasında bulunmuştur. Yapılan bu açıklamalar ve kazanın oluş şekli bir ihmaller zincirinin yaşandığını kesin olarak ortaya koymaktadır” ifadelerine yer verildi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.