Suruç anmasına müdahale: Yaşamını yitirenlerin fotoğrafları yırtıldı

Suruç katliamının 5'inci yıld önümünde katliamın yaşandığı Amara Kültür Merkezi bahçesinde yapılmak istenen anmaya polis müdahale etti ve anmayı engellemeye çalıştı.

Suruç anmasına müdahale: Yaşamını yitirenlerin fotoğrafları yırtıldı
20 Temmuz 2020 Pazartesi 13:28

banner255

Kobanê'deki çocuklara oyuncak götürmek için geldikleri Urfa'nın Suruç ilçesinde 20 Temmuz 2015'te IŞİD'in saldırısı sonucu hayatını kaybeden 33 kişi için saldırının gerçekleştiği yerde anma yapılmak istendi.

Polisler, Suruç Aileleri İnsiyatifi tarafından organize edilen anma için kültür merkezinin bahçesinde toplananlardan hayatını kaybedenlerin fotoğraflarını valilik yasağı gerekçesi ile indirilmesini istedi. Fotoğrafların indirilmemesi üzerine müdahale eden polis, hayatını kaybedenlerin fotoğraflarını yırttı.

Polis ile aileler ve HDP'li vekiller arasında yaşanan gerginlik sırasında konuşan HDP Milletvekili Feleknas Uca, "Burada katledilenleri anmak istedik, ancak izin verilmiyor" dedi.

Gerginlik ardından aileler ve HDP'lilerin ısrarı üzerine grubun saldırının düzenlendiği Amara Kültür Merkezi bahçesine geçişine izin verildi.

Kültür merkezi bahçesine giren aileler, katliamdan yaralı kurtulanlar ve HDP'liler burada saldırının gerçekleştiği yere karanfiller bıraktı. Bu sırada "Size teslim olmadık, olmayacağız" diyerek polise de tepki gösterildi.

Anmanın ardından Artı TV'ye açıklamalarda bulunan HDP Urfa Milletvekili Ömer Öcalan, "Devlet aklı bu politikalardan vazgeçmelidir. 33 genç açılan koridor ile burada öldürüldü. Hükümet aklı katledilen 33 genç ve yaralananlar karşısında pozisyon alacaksa söylemelidir. Devrik başbakan ‘Konuşursam bazıları halkın içine çıkamaz’ dedi. Dönemin yetkilileri 2015 yılında haziran ve kasım arasında yaşananları itiraf etsinler. Burada katliamı yapanın kardeşi birkaç ay sonra Ankara’da yüzden fazla insanımızın ölmesine neden oldu. HDP 33 gencin bıraktığı mirasa sahip çıkıyor. Biz de bu yolun takipçisi olacağız" dedi.

Amara Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen anmasının ardından, katliamda hayatını kaybedenlerin mezarları ziyaret etmek istedi.

Polis burada da mezarlık girişinde kurduğu barikat ile ailelerin Suruç Aile Mezarlığı'na girişine izin vermedi. 

Çevik kuvvet ekipleri aileler, STK temsilcileri ve siyasetçilerin önünü keserek girişlere izin vermedi. Yaşanan engellemeler oturma eylemi ile protesto edildi. Ardından mezarlık önünde açıklama düzenleyen grup dağılmak mezarlığa girişlerine izin verilmemesi üzerine dağılmak zorunda kaldı.


Kaynak: Artı Gerçek

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.