Suriyeli genci vuran polis: İnsan haklarını savunuyorum

Suriyeli Ali El Hemdan'ın polis kurşunuyla öldürülmesine dair Adana'da süren davada sanık polis, 'İnsan haklarını savunuyorum' dedi. Dava, 27 Mayıs'a ertelendi.

Suriyeli genci vuran polis: İnsan haklarını savunuyorum
18 Şubat 2021 Perşembe 17:15

banner255

Adana’da 28 Nisan 2020 tarihinde 17 yaşındaki Suriyeli Ali El Hemdan’ı vuran polis memuru F.K.’nin “kasten öldürme” suçundan yargılandığı davanın üçüncü duruşması Adana 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Salonda sadece tutuklu sanık polis ve avukatı hazır bulunurken, önceki duruşmada olduğu gibi Hemdan ailesi ve avukatlarından duruşmaya katılan kimse olmadı. Duruşmayı Adana Barosu, İHD ve ÇHD Adana şubeleri, HDP Hukuk Komisyonu avukatları ile Emek Partisi Genel Başkanı Ercüment Akdeniz takip etti.

SORU SORMALARINA İZİN VERİLMEDİ 

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre, duruşmada tercüman aracılığı ile beyanı alınan tanık Ahmed El H., sanığı tanımadığını, olayı duyduğunu ancak tanık olmadığını belirterek, silah sesi duyması üzerine olay yerine gittiğini söyledi. Ahmed El H., "İlk sesi duyduğumda korktum. Herkesin olay yerine gittiğini görünce olay yerine gittim" dedi.

Baro ve dernek avukatları, tanığa soru sormak istedi. Ancak polis memuru F. K.'nin avukatlarının itirazı üzerine mahkeme heyeti, resmi vekâletleri olmadığı gerekçesiyle soru sormalarına izin vermedi.

Duruma tepki gösteren Adana Baro Başkanı Veli Küçük ve İHD avukatı Yasemin Dora Şeker, Hemdan ailesinin avukatları olduklarını, bunun için ailenin yazılı beyanına gerek olmadığını söyledi.

‘EMNİYET BABA HEMDAN'A BASKI YAPIYOR’

ÇHD avukatlarından Tugay Bek de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verilen Ali El Hemdan’ın babası Adnan El Hemdan’a emniyetin baskı yaptığını belirterek, "Mahkemeniz, yazılı vekâletname aramaksızın katılmamızı kabul etmemesi durumunda adil yargılama olmayacaktır" ifadelerini kullandı.

SANIK POLİS: SOKAKTA İNSAN HAKKINI ONLARDAN DAHA İYİ SAVUNUYORUM

 

Tutuklu yargılanan polis F.K., "Herkesten özür dilerim" diyerek, yaşanan olaya dair pişmanlığını dile getirdi. Daha önce silahı iki eliyle tuttuğu şeklindeki ifadesini "tek elimle tutuyordum" diye değiştiren sanık polis, olayın yüzünde maske ve elinde eldiven olduğu için gerçekleştiğini iddia etti. Sanık F.K, davaya katılmak isteyen avukatlarla ilgili ise "Onlar insan hakkını savunuyor da biz savunmuyor muyuz? Ben sokakta insan hakkını onlardan daha iyi savunuyorum" dedi.

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk halinin devamına, Baro ve dernek üyelerinin müdahillik taleplerinin reddine karar vererek, duruşmayı 27 Mayıs'a erteledi.

'POLİS VE DEVLET CİNAYETLERİNE ALIŞIĞIZ'

Müdahillik talepleri reddedilen avukatlar duruşma sonrası Adana Adliyesi Taş bina önünde açıklama yaptı.

ÇHD Adana Şube 2'nci Başkanı Ümit Büyükdağ, "3 duruşmadır bu dosyayı takip ediyoruz. Halen usul tartışmaları devam ediyor. Ailenin ‘vekil tayin ettim’ diyerek sözlü beyanı dosyada vekil olmamız için gerekli iken, girdiğimiz duruşmaların zaptı tarafımıza verilmiyor, davadan fotokopi alamıyoruz, taleplerimiz kabul edilmiyor. Polis ve devlet cinayetlerine alışığız. Bu tür dosyaların cezasızlık halini biliyoruz. Dosyada içimizi yakan şey, Suriye'den gelen mülteci ailenin ötekileştirilmiş çocuğunun cinayetinin olmasıdır. Adana Barosu, ÇHD ve İHD Adana şubeleri olarak dosyayı takip etmeye ve Ali Hemdan'ın haklarını aramaya devam edeceğiz" dedi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.