Soylu’dan, canlı bomba şüphelisini öldüren polislere ödül

Antep Emniyet Müdürlüğü önünde üzerinde kablolar ile canlı bomba görüntüsü verip tekbir getiren Ümit Koçyiğit’i vurarak etkisiz hale getiren polisler Soylu tarafından ödüllendirildi.

Soylu’dan, canlı bomba şüphelisini öldüren polislere ödül
27 Mayıs 2022 Cuma 20:43

Antep Emniyet Müdürlüğü'nün giriş kapısı önüne dün akşam saat 17.10'da gelen Ümit Koçyiğit (32), elindeki siyah bir poşeti yere bırakıp tekbir getirmeye başladı. Başında bere, üzerinde kaban bulunan ve kıyafetinden sarkan kablolar ile kendisine canlı bomba görüntüsü veren şüpheliyi fark eden polisler, beton bariyerleri kendilerine siper ederek 'yere yat' uyarısı yaptı.

Uyarıyı dinlemeyen ve giriş kapısına doğru yönelen şüpheliye bağıran polisler daha sonra havaya birkaç el uyarı ateşi açtı. Uyarı ateşine de uymayan şüpheli daha sonra polisler tarafından ayaklarına doğru ateş açılarak vuruldu.

Olay yerine gelen özel kıyafetli bomba imha uzmanı, yaralı kişinin üzerinde ve yanında getirdiği siyah poşette patlayıcı taraması yaptı. Yapılan incelemede herhangi bir patlayıcıya ulaşılamazken, sahte bomba düzeneği ile emniyete geldiği belirlenen ve vurularak yaralı ele geçirilen Koçyiğit ise ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Ümit Koçyiğit’e ateş ederek etkisiz hale getiren polis memurları Yılmaz Ordu, Yılmaz Uyanık, Ali Kurt, Orhan Çelik ve bomba imha uzmanı Sinan Güneş, akşam saatlerinde video konferans yöntemiyle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile bir görüşme gerçekleştirildi. 

‘MECZUP DİYE TABİR DİYECEĞİM’

Video konferans sistemi üzerinden konuşan Bakan Süleyman Soylu, görevli polislerin aldıkları eğitim doğrultusunda gerekli müdahaleyi yaptıkları için kutladığını söyledi.

Bomba görüntüsü verilmiş bir düzenek ile emniyet binasına gelen Ümit Koçyiğit için meczup diye tabir edeceğini dile getiren Soylu, meselenin tüm yönlerinin araştırılacağını ifade ederek şöyle dedi:

"Dün biz Milli Güvenlik Kurulu toplantısındayken bilgi notu geldi. Videodan da izleyip takip ettim. Arkadaşlarımızın özellikle aldığı eğitimler doğrultusunda soğukkanlı bir şekilde cesaretle müdahalesinden ötürü kutluyorum. Bomba süsü verilmiş bir düzenek ile emniyet binamızın önüne gelen bir meczup diye tabir edeceğim. Elbetteki meselenin tüm yönleri araştırılacaktır. Olay esnasında ortaya koyduğu eylem biçiminin, tekrar altını çizerek söylüyorum ki arkadaşlarımızın görev bilinci ve soğukkanlılık ile yaptıkları müdahale takdir edilesi bir durumdur. Ölçülü bir müdahaleyi doğru bir biçimde ortaya koydular. Her birini ayrı ayrı tebrik ediyorum. Bizim işimizin en önemli noktası rehavette kapılmamamızdır."

Bakan Soylu, video konferans yöntemi ile görüştüğü polis memurlarını tek tek tebrik ederek, altın ile ödüllendirdi. 


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.