Soma Katliamı davası: Sanık Gürkan'ın duruşmaya SEGBİS ile katılmasına aileler tepki gösterdi

Soma'da 301 maden işçisinin 'olası kasıtla öldürme' suçundan işverenlerin yargılandığı dava Yargıtay’ın kararı bozması üzerine yeniden başladı.

Soma Katliamı davası: Sanık Gürkan'ın duruşmaya SEGBİS ile katılmasına aileler tepki gösterdi
13 Nisan 2021 Salı 15:06

banner225

Manisa'nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014’de 301 madencinin hayatını kaybettiği Soma maden katliamı davası Akhisar Ceza Mahkemesi'nde tekrar görülmeye başlandı. Soma faciasında yaşamını yitirenlerin aileleri, vekiller çok sayıda kişi bir araya gelerek adliyeye doğru slogan atarak yürüyüş gerçekleştirdi.

Manisa'nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014'te meydana gelen patlamada yaşamını yitiren 301 maden işçisinin “olası kasıtla öldürme” suçundan işverenlerin yargılandığı dava Yargıtay’ın kararı bozması üzerine yeniden başladı.

Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada sanık Can Gürkan ve avukatı duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. 

Duruşmaya ailelerin ve gazetecilerin telefonla girmesine izin verilmedi. Duruşma, yoklama işlemlerinin ardından Yargıtay kararının okunmasıyla başladı.

Aileler duruşma salonunda olmasına rağmen, iş insanı sanık Can Gürkan duruşmaya Çağlayan Adliyesi'nden SEGBİS aracılığıyla bağlandı. Mahkeme, Can Gürkan'a beyanlarını sorduğu anda Av. Güray Dağ heyete usule dair beyanlarda bulunmak istediğini söyledi: "Sanıkların talebi olmadığı halde ara karar ile sanıkların ifadelerinin SEGBİS ve istinabe ile alınmasına karar verdiniz. Türkiye tarihinin en büyük işçi katliamı olan ve iktidar tarafından müdahale edilen, eşi benzeri görülmeyen hukuksuzlukların olduğu bu davada, adil yargılanma hakkı kapsamında ailelerin önünde kararınızı tekrar değerlendirip kararınızdan rücu etmenizi talep ediyoruz." 

Sanık Can Gürkan'ın mahkemeye SEGBİS yoluyla katılmasına aileler tepki göstererek, "Evet buraya gelsin, biz geliyorsak onlar da gelsin, katiller buraya getirilsin. Biz buraya gelebiliyorsak onlar da gelmeli, cezalar adil değildi içimiz yanıyor, bizimkiler toprak oldu, içimiz yanıyor. Halime dönerek sizin yüzünüzden bu katiller dışarıda vicdanınız var mı, tarafsız olun" sözleriyle tepki gösterdi. 

SANIK MÜDAFİ: BİZ BİR SUÇ İŞLEMEDİĞİMİZ KANAATİNDEYİZ

Sanık Can Gürkan bozmaya karşı beyanda bulunarak"Bu olaya karışan herkes büyük acılar yaşıyor farkındayım." 

Aileler, "Neyin farkındasın?" diyerek tepki gösterdi. Sanık Can Gürkan beraatini talep etti ve katılma taleplerine karşı itirazı olmadığını belirtti.

Sanık müdafi, "Biz hiçbir suç işlemediğimiz kanaatindeyiz, müvekkilimizin duruşmalardan vareste tutulmasını talep ederiz" dedi. 

AV. ATALAY: OLASI KASTLA CEZA VERMENİZ GEREKİYOR

Söz alan Avukat Can Atalay, "Bütün meselemiz şudur, karşımızdaki bir Yargıtay kararı mı kağıt parçası mıdır? 

Bu bir paçavradır. Bu, paranın gücüne iman edenlerin, cemaatlerle iş tutanların kazandıklarını sandıkları bir paçavradır. Bozma sonrası serbestiyet ilkesi gereğince biz sizin olası kast ile inceleme yapmanızı, gerekirse delil toplamanızı talep ediyoruz.

Çünkü burada aleyhe bozma yasağı yok. Olası kastla ceza vermeniz gerekir. Bakın mümkün demiyoruz, gerekli diyoruz. Öncesinde sanık müdafileri Güneydoğudan gelen bir işçiye lafı getirmeye çalıştı. Sonra Fetullah'ın cinlerine indiler, 15 temmuz anlattılar. Sonra karşı taraf Müge Anlı programının dökümünün celbini talep etti. Bu dosyada bu saçmalıklar yaşandı."

AV. İŞLER: BU DAVADA BAŞINDAN BERİ SİYASİ BASKI VAR

Avukat Atalay ardından söz alan Avukat Evren İşler söz aldı. İşler, "Bu davada başından beri siyasi baskı vardır. Katliamdan sonra Alp Gürkan canlı yayında 'bu maden benim, ben sorumluyum' dedi. Yıllarca yargılamadan kaçırıldı. Bugün ise talimat ile SEGBİS dayatılıyor. Ailelerin de dediği gibi Can Gürkan 301 insanın katilidir, bugün bu aileler o yüzden Can Gürkan nerede diye soruyor. SEGBİSe bu yüzden itiraz ediyoruz.Tüm yaşananlarla, burada adil yargılanma yapıldığına inanmamızı beklemeyin" dedi. 

Duruşma avukatların savunmalarıyla devam ediyor.

Mahkemenin 1 saat ara verilmesi üzerine CHP heyeti adliye önünde açıklamada bulundu. Mahkeme sürecini değerlendiren CHP Manisa milletvekili ve Grup Başkanvekili Özgür Özel şunları söyledi:

‘İÇERİDE SARAY REJİMİNİN ORTA OYUNU OYNANMAKTA’

Bürokrasiden getirilen Kenan İpek, yani daha önce Adalet Bakanlığı müsteşarlığı da yapan ve son derece siyasi bir kişilik olan kürsüden gelmeyen bürokrasiden getirilen birisi; ve yine bürokrasiden getirilen, uzun süredir yargılama yapmayan hakim getirildi. Basit suçlardan, ufak ihlaller ile bu iş halledildi. Somalı anaların, babaların hakkını yiyen o el, Somalı şehitlerinin yattıkları yerden huzurlarını kaçıran o el, adalete müdahale eden o el; bugün içeride (mahkemede) hala faaliyette.

Davanın sanıkları, Soma'nın failleri kendileri dahi talep etmeden 'bu salona gelmeyin, bulunduğunuz yerde kamera ya da talimatla mahkemeye katılabilirsiniz' dediler. İçeride bir yargılama yerine saray rejiminin ortaya oyunu oynanmaktadır."

NE OLMUŞTU? 

2014 Mayıs ayında yaşanan katliamın ardından Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’ın da aralarında bulunduğu sanıkların yargılama süreci başladı.

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde yıllarca süren dava 2018 yılında sonuçlandı. Davada 37 kişi beraat etti, 14 sanık da taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olmaktan ceza aldı. Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’a basit taksirden 15 yıl hapis cezası verildi. Bilinçli taksirden yargılanan diğer sanıklar Genel Müdür Ramazan Doğru 22 yıl 6 ay, İşletme Müdürü Akın Çelik 18 yıl 9 ay, Yardımcısı İsmail Adalı 22 yıl 6 ay hapis cezası almıştı. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, 18 Nisan 2019’da tahliye edilmişti.

Yargıtay 12. Ceza Dairesi, 30 Eylül 2020’de yeni bir karar aldı ve Can Gürkan'ın da aralarında bulunduğu dört sanığa olası kastla 301 kez öldürme ve 162 kez yaralama suçundan ceza verilmesini istedi. Ancak iki Yargıtay savcısı bu kararın düzeltilmesi için 8 Ocak 2021’de başvurdu. Dilekçede, 12. Ceza Dairesi sanıklar hakkında taksirle ölüme neden olmaktan ceza verilmesini talep etti. Bu gelişmenin ardından dosya Yargıtay 12. Ceza Dairesi’ne döndüğünde beş kişilik heyetinin üçü değişti. Yeni heyet ikiye karşı üç oyla önceki kararı bozdu. Kararda, Can Gürkan’ın bilinçli taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olmaktan yargılanmasını gerektiğine hükmetti.

SON TUTUKLU SANIKLAR ŞUBAT BAŞINDA TAHLİYE OLDU

Soma maden faciasının ardından tutuklanan Genel Müdür Ramazan Doğru, İşletme Müdürü Akın Çelik, yardımcısı İsmail Adalı’nın yattıkları süre göz önünde bulundurularak Soma İnfaz Savcılığı tarafından 2021 Şubat ayı başında serbest bırakıldı. 3 tutuklu sanığın cezaevinden serbest bırakılmasını ardından Soma davasında cezaevinde tutuklu sanık kalmadı.

Yargıtay 12. Dairesi’nin verdiği son karar doğrultusunda daha önce serbest bırakılan patron Can Gürkan ile mühendisler Efkan Kurt, Adem Ormanoğlu ve Haluk Evinç “bilinçli taksirle ölüme ve yaralamaya neden olma” suçundan tekrar hakim karşısına çıkacak.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.