'Sınır ötesine atılan bir bombanın parasıyla SMA hastası bir çocuk kurtulabilir'

Kahraman, 'İktidar kirli işlerinin üstünü örtmek için savaşa sarılıyor' derken, Üzümcü ise 'Sınır ötesine atılan bir bombanın parası ile bir SMA hastası çocuğun hayatı kurtulabilir' dedi.

'Sınır ötesine atılan bir bombanın parasıyla SMA hastası bir çocuk kurtulabilir'
17 Mayıs 2021 Pazartesi 12:50

banner255

Türkiye, 19 yıllık Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) iktidarının yönetiminde ekonomik krizin derinleştiği, yoksulluğun arttığı bir ülke oldu. Buna rağmen ülkenin kaynakları halkın yaşam koşullarını düzeltmek yerine savaş politikalarına harcanıyor.

Suriye, Libya, Karadağ, Kuzey ve Doğu Suriye’de atılan askeri adımlarla birlikte Zap, Metina ve Avaşin-Basyan'da da 23 Nisan'da başlatılan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) operasyonları da devam ediyor. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Siz bir merminin fiyatını ne kadar biliyor musunuz?” diyerek savunduğu savaş harcamalarına yönelik yükselen itirazlar büyürken, sınır dışına taşınan savaş politikalarına sanatçılardan da itiraz geldi.

'AKP İKTİDARI YIKILMAK ÜZERE'

Sınır ötesinde yaşanan operasyonlardan tedirgin olduklarını dile getiren Metin Kahraman, özellikle son birkaç aydır ülkede gergin bir ortamın hakim olduğunu, iktidarın kaybettikçe saldırganlığının arttığını ifade etti.

İktidarın toplumu kutuplaştırıp, bunun üzerinden kendini var etmeye çalıştığını söyleyen  Kahraman, “AKP iktidarı yıkılmak üzere ve son dönemlerde  hiç görmediğimiz uygulamalara şahit oluyoruz. Sınır ötesi operasyonlarına son verilmeli ve halkın gerçek gündemine dönülmeli. İktidarın bu çalışması kendi kirli işlerinin üstünü örtmek içindir. İktidarın bu uygulamaları var  ama  Kürt halkı ve demokratik güçlerin de bu iktidarı devirecek gücü var. Demokratik barışta daha çok ısrar etmeliler” diye konuştu.

Metin Kahraman

‘AKP İKTİDARININ YAPTIĞI EN BÜYÜK YANLIŞ ÇÖZÜM SÜRECİNİ BİTİRMEK OLDU’

“AKP iktidarının yaptığı en büyük yanlış çözüm sürecini bitirerek savaş başlatması oldu." diyen Kahraman, "Bu operasyonlar halklarımıza bir şey kazandırmaz. Kürt halkı, sürekli eşitlikçi ve demokratik yaşamda ısrar etti. Kürtlerin barış talebine herkes destek vermeli. AKP iktidarının sınır ötesi operasyonları durdurması gerekir. İktidar; Kürt, demokrasi, işçi ve emekçi sorunları üzerinde alternatif geliştirmeli.” dedi.

'HİÇBİR DÖNEMDE BU KADAR PERVASIZ BİR YÖNETİM GÖRMEDİK'

AKP iktidarının savaş ve sınır ötesi operasyonlarda ısrarcı olması durumda kaybedeceğini belirten Kahraman, “Belki hiçbir dönemde bu kadar pervasız bir yönetim görmedik. AKP iktidarı insanların gözü önünde, ‘topluma ait kaynakları savaşta kullanacağız’ diyor. Dolayısıyla savaşçı politikalarında ısrar eden siyasi iktidar kendi sonunu getirmektedir” ifadelerini kullandı.

Sınır ötesi operasyonlardan dolayı AKP iktidarını protesto ettiğini söyleyen Kahraman, “AKP, iktidardan düştükten sonra toplumun bütün kesimlerinin yan yana gelip çoğulcu bir düzen inşa edecekleri inancındayım. Bu iktidar devrildiği zaman bütün demokratik güçler ortak bir noktada buluşacağız. Ortak bir anayasa, ortak bir gelecek hazırlayacağız. Bütün ülkede etnik ve dini düşünceler bir araya gelerek yeni bir dönem başlatacağız. Şimdiden nasıl bir Türkiye istiyoruz sorusuna cevap bulabilmek için toplumun bütün kesimleri kafa yoruyor. Umutlu olmalıyız” dedi.

'İKTİDARIN MİLLİYETÇİ DUYGULARINI OKŞADIĞI KOSKOCAMAN BİR KİTLE VAR'

Sinema oyuncusu Levent Üzümcü ise, Türkiye'deki yönetim anlayışının savaş ve sınır ötesi operasyonlara dayalı olduğunu kaydetti.

Üzümcü, “Türkiye’deki derin devlet, köklü devlet, devlet geleneği, devlet yapısı ve sistemi net bir şekilde ülkeyi bir savaş ortamına çekiyor. İktidarın savaştan beslendiğini görüyoruz. İktidarın toplumda milliyetçi duygularını okşadığı koskocaman bir kitle var” diye konuştu.

Üzümcü, ülkenin hali ortada iken iktidarın sınır ötesi operasyonlar üzerinden şov yaptığını da ifade etti. Üzümcü, “Dünyanın neresinde olursa olsun, özellikle askeri toplumlar, askerlik üzerinden bağını koparmadan hamaset edebiyatı yapıyorlar, şovlara ihtiyaç duyarlar. Hükümetler ve devletler toplumdaki milliyetçi kesimi ne yazık ki bir takım kahramanlık hikayeleriyle kandırmaktadırlar. Savaşların bitmemesinin sebebi olarak büyük kahramanlık hikayeleri anlatılmasının etkili olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Levent Üzümcü

Kürt sorununun da demokratik, barışçıl bir şekilde çözülmesi gerektiğini vurgulayan Üzümcü, şöyle devam etti: “Çok fazla insan bu savaşta hayatını kaybetti ve çok uzun zamandan beri süren, bir türlü çözüm bulunamayan büyük bir sorun haline geldi. 40 yılını tamamlayan bir sorundur. Bu süreç tank, top, tüfekle başladı, ama bir türlü masaya gitmedi. Kürt sorunu oturulup tartışılarak çözüme kavuşturulması gereken en önemli sorunlarımızdan bir tanesidir.” 

'KENDİMİZE GÜZEL BİR ÜLKE KURMAMIZ GEREKİYOR'

"Sınır ötesine atılan bir bombanın parası ile bir SMA hastası çocuğun hayatının kurtarabiliriz" diyen Üzümcü, bunun yerine ülke kaynaklarının savaşa harcandığını vurguladı. Üzümcü, “İktidarın sınır dışı operasyon yapmak yerine savaşı nasıl bitiririz konusunda ciddi adımlar atması gerekiyor. Bu ülkede evine ekmek götürmeyen insanlar var. Bizim savaşa mı ihtiyacımız var?” diye sordu.

AKP iktidardan düştükten sonra geriye büyük bir enkaz ve tahribat bırakacağını belirten Üzümcü, son olarak şunları söyledi: “Toplumun bu enkaz ve tahribatın altından nasıl çıkacağı konusunda düşünmesi gerekiyor. Bu ülkede yaşayan herkesin şapkasını önüne koyup düşünmesi lazım. Herkesin kendi özgür dili, kimliği ve inancıyla bir araya gelmesi, kendimize güzel bir ülke kurmamız gerekiyor. Bunun bilincinde hareket etmek lazım.” (Mezopotamya Ajansı)


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.