Sine-Sen'in yeni başkanı oyuncu Mehmet Esen oldu

DİSK'e bağlı Sinema Emekçileri Sendikası'nın 13. Genel Kurulu'nda belirlenen yeni bir yönetimin genel başkanlığına oyuncu Mehmet Esen seçildi.

Sine-Sen'in yeni başkanı oyuncu Mehmet Esen oldu
27 Aralık 2021 Pazartesi 17:59

banner255

DİSK’e bağlı Sinema Emekçileri Sendikası (Sine-Sen), dün (26 Aralık) 13. Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi. Yeni yönetimin belirlendiği genel kurulda 9 yıldır sendikanın genel başkanlığını yürüten Zafer Ayden görevini oyuncu Mehmet Esen’e devretti.

Zafer Ayden genel kurula seslenirken Sine-Sen’in zor bir dönemi geride bıraktığını, sendikalar yasasının sinema işkolunda yarattığı güçlüklere ve parçalılığa, maddi imkansızlıklara ve pandemi koşullarına rağmen set emekçilerinin insanca çalışma koşulları için mücadeleyi kesintiye uğratmadıklarını söyledi. Başkanlık görevini bırakan Ayden, mücadeleden emekli olunmayacağını ve sendikada çalışmalara devam edeceğini belirtti.

Sendika.org'un aktardığına göre, daha sonra üyeler ve konuklar söz alarak sinema emekçilerinin mücadele ihtiyacı ile sendikanın mevcut durumu arasında bir mesafe olduğuna dikkat çekerek bunun için hem sinema emekçilerinin hakları konusunda etkin bir şekilde bilgilendirilmesi ve mücadeleye aktif olarak katılacak üyelerin önünü açacak bir sendikal işleyişin oturtulması gerektiği konusunda görüş, öneri ve eleştirilerini paylaştı.

Yeni dönemde genel başkanlığa aday olan oyuncu Mehmet Esen de Yılmaz Güney’in Yol filmiyle başlayan Sine-Sen serüvenini yaklaşık 40 yıldır sürdürdüğünü, işverenlerin oldukça örgütlü davrandığı sektörde mücadele etmenin bütün sinema emekçileri açısından bir bedeli olduğunu ancak mücadele etmeden kazanım elde edilemeyeceğini, sinema emekçilerinin örgütlü mücadelesini ilerletmek için çalışmak istediğini söyledi.

Sine-Sen’in yeni yönetim kurulu şu isimlerden oluştu:

Genel Başkan

Hulusi Mehmet Esen

Genel Sekreter

Galip Görür

Yönetim Kurulu Asil Üyeleri

Ferhat Gülaşlar

Hüseyin Kuzu

Mehmet Bükülmez

Gülcan Aydoğan

Banu Uzpeder


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.